Vánoční stromky


K výzdobě, bez které si již Vánoce neumíme představit, určitě patří vánoční stromeček. Po celé předvánoční období se s tímto tradičním vánočním stromem setkáváme na nejrůznějších místech, kde se nabízí k prodeji – před obchody, v lesních školkách a podobně. Umělé vánoční stromky se prodávají v kamenných i internetových obchodech a supermarketech. Pro jejich použití a zdobení neexistují žádná pravidla, pouze módní trendy. Použít lze jakékoli vánoční ozdoby, vlastnoručně vyrobené či zakoupené jednoduché nebo značkové výrobky, každá rodina má své oblíbené kousky.

Historie vánočního stromku

Vánoční stromekDo Čech se vánoční stromeček dostal až v 19. století z Německa. Tam se zavěšoval se nad stůl špičkou dolů. Postupně se tento zvyk rozšířil i do městských domácností a na venkov a začala se tak psát nová historie vánočního stromku. První ozdobený vánoční stromek v Praze vlastnil ředitel Stavovského divadla a dal tak příklad dalším bohatým měšťanům. Vánočními stromky byly jedle a smrky, teprve později přišly další druhy jehličnanů. Zdobily se pečivem, perníky, křížalami z ovoce a různými barevnými plody. Teprve později přišly do módy vánoční svíčky. I charita využívá symbol vánočního stromu – vánoční Strom republiky byl vztyčen v Brně v roce 1919 a konala se u něj sbírka pro opuštěné děti. Byla tak založena tradice městských vánočních stromů, která pokračuje dodnes.

Živý nebo umělý vánoční stromeček

Vánoční stromečekTradiční vánoční stromek je živý, ale v teplém prostředí našich domovů velice rychle opadává. Proto bývá opouštěn původní smrk a přednost dostává borovice. Ta je dostupnější a levnější variantou než původně tolik oblíbená jedle. Pokud se tohoto druhu stromku nehodláte vzdát, zvolte například kavkazskou jedli, která vydrží i v teple celé vánoční svátky a nebudete muset denně uklízet opadané jehličky. Jinou možností je živý vánoční stromek v květináči – ten vám může vydržet i několikery Vánoce. A řešením pro více let, které zabírá minimum místa a nemusíte se o ně starat, jsou umělé vánoční stromky. Ty skutečně vypadají jako pravé a mnohé mají i nehořlavou úpravu, takže jsou zcela bezpečné.

Jak vybrat vánoční stromek

Papírový vánoční stromekVůni živého vánočního stromku těžko něco nahradí. Musí však být rovný a pravidelný, pokud ho chcete lehce umístit do stojanu, a vydrží pouze jedny Vánoce. Opadávající jehličí je nutno neustále uklízet a stromek pak také zlikvidovat. Je také potřeba vybrat vhodnou velikost stromku nebo ho upravit. Investice do živého vánočního stromku se pak každoročně opakuje, nejlevněji pořídíte smrk, poměrně nákladná je kavkazská jedle. Výhody umělého vánočního stromku převažují nad zápory, pokud však toužíte po něčem originálním, můžete zvolit třeba vánoční stromek z papíru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *