Koleda

Koleda je označení pro píseň, původně zpívanou dětmi při příležitosti některého z církevních křesťanských svátků, jako jsou např. Vánoce a Velikonoce. V té době děti obcházely domácnosti, zpívaly a dostávaly výslužku. Během doby se označení koleda vžilo pro jakoukoli píseň, která má vánoční tématiku. Není nutné, aby současná koleda měla náboženský obsah. Původní koledy se vyznačovaly výraznou melodií a refrénem, který byl často zpíván sborově. Za autora první koledy je označován František z Assisi, známé jsou i koledy Jednoty bratrské. Zpívají se již během adventního času, i když dříve byly určeny pouze pro dobu Vánoc. K nejznámějším koledám patří celosvětově rozšířená Tichá noc, Jingle Bells, k českým třeba Nesem vám noviny, Půjdem spolu do Betléma a další.


Staroměstské náměstí v Praze

V předvánoční době se mnozí lidé zúčastňují adventních zájezdů spojených především s návštěvou vánočních trhů. Na nich se sice dají zakoupit i vánoční dárky, potraviny a dekorace, ale především jde o neopakovatelnou atmosféru, která člověka svátečně naladí a v přicházejícím vánočním shonu dodá spokojenost a klid. Vánoční trhy se konají ve většině velkých i malých měst, u nás patří k nejnavštěvovanějším vánoční trhy Praha a vánoční trhy Brno, ale známé jsou i vánoční trhy Ostrava a vánoční trhy Plzeň.

Andílci

Vánoce nejsou jen svátky klidu a pohody, krásné výzdoby a dobrého jídla, ale také mnoha tradic. K nim patří i vánoční hudba, mše, ale i vánoční písničky nebo básničky. Především vánoční koledy mají dlouhou tradici, některé z nich jsou původu lidového, jiné byly uměle vytvořeny a postupně zlidověly. S vánočními zvyky jsou spojeny i různé říkanky a vánoční básničky, které milují především děti. Ty předvádějí, co se naučily, před postavami s vánocemi spojenými – Mikulášem, čertem a u vánočního stromku mohou zarecitovat Ježíškovi.

Půjdem spolu do Betléma

Připomeňme si slova (text) vánoční koledy Půjdem spolu do Betléma. Kdo by neznal chytlavou melodii a první sloku této lidové koledy. Znáte ale všechny její sloky?