Koleda

Koleda je označení pro píseň, původně zpívanou dětmi při příležitosti některého z církevních křesťanských svátků, jako jsou např. Vánoce a Velikonoce. V té době děti obcházely domácnosti, zpívaly a dostávaly výslužku. Během doby se označení koleda vžilo pro jakoukoli píseň, která má vánoční tématiku. Není nutné, aby současná koleda měla náboženský obsah. Původní koledy se vyznačovaly výraznou melodií a refrénem, který byl často zpíván sborově. Za autora první koledy je označován František z Assisi, známé jsou i koledy Jednoty bratrské. Zpívají se již během adventního času, i když dříve byly určeny pouze pro dobu Vánoc. K nejznámějším koledám patří celosvětově rozšířená Tichá noc, Jingle Bells, k českým třeba Nesem vám noviny, Půjdem spolu do Betléma a další.


Mikuláš

Pár týdnů před Ježíškem nás čeká návštěva Mikuláše, čerta a anděla. Mikuláš má pro hodné děti připravenou sladkou nadílku. Nedá ji však zadarmo, ale jako odměnu za recitaci básničky, říkanky. Máme pro vás několik originálních mikulášských básniček, které se každému Mikuláši budou líbit.

Anděl

Tichá noc patří mezi nejznámější vánoční koledy. Pochází z Rakouska kde byla poprvé představena na Štědrý den roku 1818. Píseň je celosvětově rozšířena. Byla přeložena do více než 300 jazyků včetně češtiny. Právě české slova písně Tichá noc naleznete v tomto článku.

Jak jsi krásné, neviňátko

Po dlouhé odmlce přinášíme další článek. V něm se se seznámíme se slovy jedné z nejznámějších vánočních písní (koledy) – Jak jsi krásné, neviňátko.

S chudými pastýři

Píseň S chudými pastýři patří mezi tradiční české vánoční koledy. Připomeňme si text (slova) této lidové písně.