Koleda

Koleda je označení pro píseň, původně zpívanou dětmi při příležitosti některého z církevních křesťanských svátků, jako jsou např. Vánoce a Velikonoce. V té době děti obcházely domácnosti, zpívaly a dostávaly výslužku. Během doby se označení koleda vžilo pro jakoukoli píseň, která má vánoční tématiku. Není nutné, aby současná koleda měla náboženský obsah. Původní koledy se vyznačovaly výraznou melodií a refrénem, který byl často zpíván sborově. Za autora první koledy je označován František z Assisi, známé jsou i koledy Jednoty bratrské. Zpívají se již během adventního času, i když dříve byly určeny pouze pro dobu Vánoc. K nejznámějším koledám patří celosvětově rozšířená Tichá noc, Jingle Bells, k českým třeba Nesem vám noviny, Půjdem spolu do Betléma a další.


Jak jsi krásné, neviňátko

Po dlouhé odmlce přinášíme další článek. V něm se se seznámíme se slovy jedné z nejznámějších vánočních písní (koledy) – Jak jsi krásné, neviňátko.

S chudými pastýři

Píseň S chudými pastýři patří mezi tradiční české vánoční koledy. Připomeňme si text (slova) této lidové písně.

Ovečka

Píseň Pásli ovce Valaši patří mezi tradiční české vánoční koledy. V tomto článku naleznete text (slova) této moravské lidové písně.

Anděl

Tichá noc patří mezi nejznámější vánoční koledy. Pochází z Rakouska kde byla poprvé představena na Štědrý den roku 1818. Píseň je celosvětově rozšířena. Byla přeložena do více než 300 jazyků včetně češtiny. Právě české slova písně Tichá noc naleznete v tomto článku.

Dej Bůh štěstí

Dej Bůh štěstí patří mezi tradiční české vánoční koledy. V tomto článku si připomene slova (text) této lidové písně.