Venkovní vánoční osvětlení pro váš dům


Venkovní vánoční osvětleníBez čeho byste si nedovedli představit tu pravou vánoční atmosféru? Kromě vánočního stromku, cukroví, kapra, bramborového salátu a dárků je to jistě světelná výzdoba domu. Svítící řetězy, světélka v oknech, světelné dekorace v interiéru i na zahradách jsou pro vánoční čas již tradiční a rozzáří celá města, vesničky i osamocená stavení. Pohádkového vzhledu dosáhnete ozářením oken, dveří, olemováním domů, zahrádek i stromků, popřípadě také umístěním světelné dekorace přímo na zahradě.

Mezi vnitřním a venkovním vánočním osvětlením je rozdíl

Pokud vás láká možnost ozdobit svůj dům, zahradu i terasu, dejte při nákupu pozor na to, jaké osvětlení kupujete. To venkovní se od osvětlení určeného do interiéru liší. Proto si dobře promyslete, kam budete světelné dekorace umisťovat. Venkovní osvětlení musí odolávat vodě, bude svítit i za deště nebo při sněhové vánici. Zavěšení je potřeba udělat takové, aby světélka neohrožoval ani silný vítr. Venkovní osvětlení lze použít i ve vnitřních prostorách, ovšem to interiérové ven rozhodně nedávejte. Jak poznáte, o který typ osvětlení jde? U každého druhu světelné dekorace musí být uvedeno, do jakého prostředí je určeno. Rozdíl je i v ceně, venkovní vánoční osvětlení musí být odolnější, a proto je i jeho cena vyšší.

Venkovní vánoční osvětlení na domě
Venkovní vánoční osvětlení na domě. Autor: Kurt Bouda, zdroj: Pixabay

Z jakých dekorací můžete vybírat

Snad nejoblíbenější dekorací jsou světelné řetězy, u kterých si můžete vybírat tvary světélek. Řetězy se nejčastěji oplétají dřeviny, zábradlí na schodech nebo na terase. Někdy se řetězy používají i na kovové konstrukce ve tvaru stromků nebo hvězd. Na co se soustředit při výběru řetězu? Dobře uvažte potřebnou délku a počet světýlek. Naštěstí je možné řetězy napojovat, takže i když koupíte kratší, můžete pomocí dalšího řetězu dekoraci nastavit.

Venkovní vánoční osvětlení ve formě sněhuláka
Venkovní vánoční osvětlení ve formě sněhuláka. Autor: Monika Robak, zdroj: Pixabay

Rampouchy nebo sněžení napodobují světelné závěsy. Zimní nebo vánoční postavy a zvířata či betlémy a mnoho dalších tvarů lze zakoupit i v 3D provedení. Některé se zavěšují, jiné mají vlastní stojánek. Umisťují se na okna, pod střechu, na zahrady, balkony nebo fasády. K lemování domů se hodí světelné trubice.

Vánoční osvětlení ve formě různých postav zvířat.
Vánoční osvětlení ve formě různých postav zvířat. Autor: Michael Schwarzenberger, zdroj: Pixabay

Pořídit můžete i další doplňky

Pokud chcete dosáhnout ještě většího efektu, pořiďte si také časovač, který bude nejen zapínat a vypínat světlo v předem určený čas, ale může i různě problikávat, takže dekorace působí živějším dojmem. Nemáte-li možnost připojení dekorace do sítě, můžete pořídit osvětlení na baterie nebo solární energii. Stále kontrolujte, zda i doplňky mají označení pro venkovní použití.

Kýčovitá venkovní výzdoba domu
Kýčovitá venkovní výzdoba domu. Autor: javvad, zdroj: Pixabay

Populární LED technologie

Velké obliby v posledních letech dosáhly LED žárovky. Ty vládnou i vánočním dekoracím. Jejich typickým znakem je vysoká svítivost, bezpečnost, úspora a šetrnost vůči životnímu prostředí. Tyto žárovky je možné ponechat venku celoročně a používat je, kdykoli se vám to bude hodit. Bonusem je to, že září ihned plnou silou. Protože se jedná o vysoce kvalitní světlo, které nebliká, je toto osvětlení příjemné. Další výhodou je dlouhá životnost.

Vánoční světelná dekorace na stromech
Vánoční světelná dekorace na stromech. Autor: gurlwithapen, zdroj: Pixabay

Nakupujte u prověřených výrobců

Venkovní vánoční osvětlení nikdy nekupujte na venkovních tržištích nebo u neprověřených prodejců. Ten, kdo tyto dekorace prodává, by měl být schopen prokázat se certifikáty, které jsou zárukou provedeného testování, že jsou naprosto bezpečné a dokáží odolat větru, dešti i sněhu. V tom případě ponesou označení krytí IP44, což značí ochranu proti vodě i průniku drobných částic. Připojit byste dekorace měli přes proudový chránič, ne přímo do obyčejné zásuvky. Chránič v případě problémů osvětlení vypne a nedojde tak k úrazům ani škodám na majetku.

Vánoční osvětlení ze světelných řetězů na rodinném domě
Vánoční osvětlení ze světelných řetězů na rodinném domě. Autor: nitli, zdroj: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *