Dia vánoční cukroví nejen pro diabetiky


Většina lidí se na vánoční čas těší jako na dobu, kdy budou moci neomezeně mlsat, i když se současně obávají nadměrného přibírání na váze nebo zdravotních důsledků. Tato doba plná přitažlivých sladkých vůni i chutí je zvláště obtížná pro diabetiky, kteří musí dodržovat přísnou cukrovkovou dietu. I pro ně se však najde řešení, cukr lze ve většině receptů nahradit a pochutnat si mohou i další členové rodiny. Tento typ cukroví navíc prospěje i jejich zdraví.

Bílý cukr
Klasický bílý cukr je pro diabetiky nevhodný. Autor: Bruno /Germany, zdroj: Pixabay

Využijte bohatý výběr náhražek cukru

Diabetici mohou najít útěchu v tom, že existuje celá řada alternativních sladidel, kterými lze cukr nahradit, i když ne všechna jsou právě pro diabetiky vhodná. Rozhodně by se měli vyhnout těm sladidlům, která výrazně zvyšují glykemický index. Která sladidla je tedy možno použít pro pečení dia vánočního cukroví?

Ovocný cukr – fruktóza – je velmi sladký, má nízký glykemický index, ale zvyšuje hodnoty tuků v krvi.

Umělá sladidla ztrácejí na oblibě. Mají vyšší glykemický index a nesou sebou řadu zdravotních rizik. Sacharin, aspartam, cyklamát či acesulfam K se již v dia výrobcích nepoužívají, i když se s nimi ještě někdy můžete setkat.

Agávový sirup

Sirup z agáve má nízký glykemický index, proto se hodí pro použití v dia cukroví. Jeho dalším přínosem je podpora mikroflóry ve střevech, vyšší obsah železa a minerálů. Je velmi sladký, takže k dosažení potřebného efektu není potřeba mnoho kalorií. Je propagován jako zdravá výživa, což při použití ve větším množství není zcela pravdivé.

Melasa ze třtiny je považována za jedno z nejvhodnějších sladidel pro diabetiky. Má vysokou výživnou hodnotu a současně nízký glykemický index. Je bohatá na organické železo, vitamín B, hořčík a mnoho stopových prvků. Jde také o výborný zdroj vápníku. Užívá se i pro posílení imunitního systému, pro odstranění únavy nebo pročištění krve.

Přírodní sladidla jako ječný nebo rýžový slad či sirup z kukuřice mají vysoký glykemický index, takže diabetici by je měli použít pouze v malém množství.

Bylinka stévie byla již v dávné minulosti využívána ke slazení ve své původní domovině. Glykemický index je nulový, bylina se nevstřebává a organizmus nezatěžuje. Má maximální sladivost bez podivné chuti umělých sladidel. Používá se přímo drcená bylina nebo prášek či tabletky.

Stévie sladká
Rostlina stévie se využívá jako přírodní sladidlo. Autor: 13082, zdroj: Pixabay

Xylitol čili cukr z břízy je nízkokalorické sladidlo s nízkým glykemickým indexem, takže ho mohou používat i diabetici.

Tradiční cukroví bez cukru

Vzhledem k bohaté nabídce náhrad cukru je možno připravit většinu tradičního cukroví i v dia variantě, stačí nahradit klasický řepný cukr vhodnou variantou sladidla. Diabetici si tak nemusí odepřít ani vanilkové rohlíčky nebo linecké cukroví, bez kterých si většina lidí neumí Vánoce ani představit. Pokud byste chtěli ještě zdravější cukroví, můžete využít místo klasické pšeničné mouky mouku špaldovou nebo bezlepkovou.

Chcete-li vytvořit originální dia perníčky, zkuste tuto obdobu tradičního receptu. Budete potřebovat přibližně 500 gramů žitné nebo špaldové mouky, 16 dkg kvalitního tuku, 1 vejce, perníkové koření a 2 lžíce sypkého sladidla jako např. xylitolu nebo adekvátní množství sladidla tekutého. Stévie stačí menší množství. Tuk se rozmixuje se sladidlem a vejcem, po malých dávkách se přidá mouka a koření. Vypracované těsto potřebuje alespoň dvě hodiny odpočinku v lednici. Z vyválených placek se vykrajují tvary, ty se upečou na plechu potřeném olejem nebo na pečícím papíru.

Perníčky bez cukru
Vánoční perníčky lze připravit bez použití cukru. Autor: Jannislontheo, zdroj: Pixabay

Na přípravu medvědích pracen si připravte 1 a čtvrt šálku špaldové mouky, 1,5 hrnku nastrouhaných oříšků, sladidlo – cca tři lžíce, žloutek, 3 lžičky karobu v prášku, skořici, 3 lžíce kvalitního oleje a trochu vody. Rozmixujte olej, karob a žloutek. Přidejte další suroviny, vypracujte těsto a nechte odležet. Vymazané a vysypané formičky naplňte těstem, upečte a poté, co je vyklopíte, můžete ještě posypat sušeným mlékem, ideálně sójovým.

Medvědí pracny
I medvědí pracny lze připravit ve variantě vhodné pro diabetiky. Autor: Hans Braxmeier, zdroj: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *