Vánoční girlanda


Girlanda

Vánoční ozdoby schodišť, oken, dveří či různých bytových prostor – to jsou girlandy. Klasická podoba girlandy je mohutný řetěz z chvojí, na kterém jsou zavěšené nejrůznější ozdoby. Girlandy mohou být bohaté i skromnější, silně nazdobené, vkusné i elegantní. A navíc si tuto ozdobu domu či bytu můžete vytvořit sami. Dobře si promyslete podobu budoucí girlandy, připravte si materiál a pusťte se do práce. Hotovou girlandu pak můžete umístit na vnitřní nebo venkovní schodiště, okolo dveří či oken nebo ji v kratší verzi můžete použít jako ozdobu stolu.

Girlanda na plotě
Girlanda na plotě. Autor: Jill Wellington, zdroj: Pixabay

Jak vyrobit vánoční girlandu

Připravte si silnější provázek nebo šňůrku, vázací drátek, pokud budete chtít osvětlení, tak i vánoční světelný řetěz, kratší jehličnaté větvičky, borové šišky, vánoční ozdoby a hvězdičky. Základ se tvoří z provazu, na kterém si na začátku udělejte pevné oko na zavěšení. Počítejte s poměrně velkou váhou hotového výrobku. Pak se vázacím drátem navazují větvičky a namotává se světelný řetěz. Provaz je předtím potřeba rozdělit na poloviny a navazování provádět z obou stran, vše směřovat ke středu lana. Na prostředku se pak vše zafixuje vázacím drátem. Do středu girlandy se většinou umisťuje ozdoba z šišek, která skryje spojení větviček. K šiškám se přidá dominantní ozdoba a celý výtvor se pak dokončí vánočními ozdobami a hvězdičkami. Kratší provedení lze použít i jako štolu na slavnostní stůl.

Větvičky jehličnatých stromů
Větvičky jehličnatých stromů tvoří obvykle základ girlandy. Autor: Слава Вольгин, zdroj: Pixabay

Girlanda nemusí být pouze z chvojí

Kromě chvojí lze jako základ girlandy použít šišky, přednost se dává šiškám borovicovým nebo z modřínu. Kromě zajímavého vzhledu přitahují také silnou pryskyřicovou vůní. Výroba girlandy ze šišek je velice jednoduchá, stačí je navazovat na dlouhou šňůru. Jinou možností je použití sušených pomerančových plátků. Ty se navlékají pomocí jehly a tvoří řetěz, který lze využít k zavěšení na okna, krbové římsy nebo přímo na vánoční stromek. Jako další ozdobu je možné střídat plátky citrusů s různými druhy koření – skořicí, bobkovým listem nebo korálky. Zvláštní je i girlanda vytvořená z celých usušených citrusů.

Girlanda v ulicích města
Girlanda v ulicích města. Autor: meineresterampe, zdroj: Pixabay

Girlanda v netradičním provedení

Chcete originální girlandu, kterou vytvoříte během pár chvilek? Pak použijte běžné předměty, které máte doma, a pusťte se do práce. Budete potřebovat těstoviny, provázek nebo šňůrku, třpytky a sprej. Ideální volbou jsou mašličkové těstoviny. Těstoviny nasprejujte bezbarvým nebo barevným sprejem a zasypte třpytkami. Zaschlé mašličky navažte na šňůrku a ozdobte s nimi okno, dveře nebo stromek. Barvu a provedení zvolte podle svých požadavků, podle toho, zda máte rádi výrazné zdobení nebo dáváte přednost přírodnímu stylu. A pokud se výrobou vánoční girlandy nechcete zabývat nebo nemáte čas, můžete zakoupit hotovou girlandu nebo girlandu umělou, kterou si můžete sami dotvořit a která vám vydrží dlouhá léta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *