Ježíšek

Ježíšek je pro děti hlavní postavou nejen českých Vánoc. Je zpodobněním Ježíše Krista jako dítěte. Narození Ježíška je křesťanským svátkem, který se slaví právě o Vánocích ve většině evropských zemí. Čeleď a služebnictvo dostávalo dárky nejdříve na Mikuláše, pak se tento zvyk přesunul do času vánočního. Ježíškovo narození bylo původně oslavou v kruhu širší rodiny, pozdější zvyk dávání dárků se nejdříve rozšířil v majetnějších vrstvách, kde se dávaly dárky pouze dětem. Ty píší Ježíškovi dopisy s přáním toho, co vše by chtěly nalézt pod stromečkem. V současnosti je Ježíšek i předmětem komerčního využití, dárky si mezi sebou vyměňují i dospělí, a to nejen rodinní příslušníci, ale i spolupracovníci, přátelé a známí. Ježíšek a jeho narození je i předmětem mnoha koled, zobrazován je i na vánočních přáních a bez jeho postavy by nemohl být kompletní ani betlém.


Ovečka

Píseň Pásli ovce Valaši patří mezi tradiční české vánoční koledy. V tomto článku naleznete text (slova) této moravské lidové písně.

Dárky pro tatínky

Každý rok před Vánoci ta otázka padne: a co dáme tátovi? Nechceme, aby to skončilo u obligátních ponožek, a tak si lámeme hlavu, co to jde. Ponožky sice nejsou špatný dárek a máme podezření, že je tatínci tak trochu očekávají, přesto by to chtělo i něco trošku lepšího. Přinášíme pár tipů, na jaké oblasti se při vybírání dárku můžete zaměřit.

Přání k Vánocům

Mezi tradiční vánoční zvyklosti patří přání k Vánocům. To může mít mnoho podob od osobního blahopřání s podáním ruky přes papírová přáníčka zaslaná poštou až po texty přání předané emailem nebo pomocí SMS. Právě o textových blahopřáních bude tento článek, ve kterém naleznete ukázky textů vánočních přání.

Jak jsi krásné, neviňátko

Po dlouhé odmlce přinášíme další článek. V něm se se seznámíme se slovy jedné z nejznámějších vánočních písní (koledy) – Jak jsi krásné, neviňátko.

Vánoční betlém

Kostely, vánoční trhy, obchody i domácnosti se ve vánočním čase pyšní tradiční výzdobou-betlémem. Ten se stal jedním z nejvýznačnějších symbolů tohoto času, i když v domácnostech původně umísťován nebyl. Typickým místem pro vystavení betlému byly bohaté šlechtické domy nebo kostely. Od 18. století se menší betlémy začaly objevovat i v domácnostech a živé betlémy pak na tržištích, dnes na vánočních trzích. Betlémy mají dlouhou a zajímavou historii, váží se k nim i další významy a tradiční události. Rozhodně však o Vánocích nemohou nikde chybět.

Prádelní šňůra

Vánoce jsou časem tajemna a magie. Hluboké a dlouhé noci probouzejí lidskou fantazii, a tak není divu, že se s vánočním časem pojí řada pověr a pranostik. Lidová moudra se zaměřila na většinu oblastí života a naši předkové nám tak zanechali spoustu rad, co bychom měli, anebo naopak neměli kolem Štědrého dne a na přelomu roku dělat. Zda budeme pověrám věřit a řídit se podle nich, záleží na každém. I ten, kdo si na ně nepotrpí, se s nimi může v následujícím textu alespoň teoreticky seznámit.