Ježíšek

Ježíšek je pro děti hlavní postavou nejen českých Vánoc. Je zpodobněním Ježíše Krista jako dítěte. Narození Ježíška je křesťanským svátkem, který se slaví právě o Vánocích ve většině evropských zemí. Čeleď a služebnictvo dostávalo dárky nejdříve na Mikuláše, pak se tento zvyk přesunul do času vánočního. Ježíškovo narození bylo původně oslavou v kruhu širší rodiny, pozdější zvyk dávání dárků se nejdříve rozšířil v majetnějších vrstvách, kde se dávaly dárky pouze dětem. Ty píší Ježíškovi dopisy s přáním toho, co vše by chtěly nalézt pod stromečkem. V současnosti je Ježíšek i předmětem komerčního využití, dárky si mezi sebou vyměňují i dospělí, a to nejen rodinní příslušníci, ale i spolupracovníci, přátelé a známí. Ježíšek a jeho narození je i předmětem mnoha koled, zobrazován je i na vánočních přáních a bez jeho postavy by nemohl být kompletní ani betlém.


Ovečka

Píseň Pásli ovce Valaši patří mezi tradiční české vánoční koledy. V tomto článku naleznete text (slova) této moravské lidové písně.

Vánoční stromek

Vánoce samozřejmě nejsou jen idylické období plné očekávání, ale i čas, kdy si všichni obchodníci brousí zuby na obsah vaší peněženky a vašeho konta a neváhají vám to při každé příležitosti připomínat. Logicky to mnoha lidem začne lézt dříve či později na nervy a neustálý poslech vánočních koled v obchodech zvládnou bez újmy na duševním zdraví jen ti nejotrlejší.Následující báseň berte prosím s nadsázkou 🙂

Jak jsi krásné, neviňátko

Po dlouhé odmlce přinášíme další článek. V něm se se seznámíme se slovy jedné z nejznámějších vánočních písní (koledy) – Jak jsi krásné, neviňátko.

Přání k Vánocům

Mezi tradiční vánoční zvyklosti patří přání k Vánocům. To může mít mnoho podob od osobního blahopřání s podáním ruky přes papírová přáníčka zaslaná poštou až po texty přání předané emailem nebo pomocí SMS. Právě o textových blahopřáních bude tento článek, ve kterém naleznete ukázky textů vánočních přání.

Adventní kalendář pro děti i dospělé

Doba čekání na Štědrý den může být především pro děti nekonečná. Toto dlouhé čekání zpříjemní adventní kalendář, který pomáhá odpočítávat dobu adventu. Má 24 políček, ve kterých je ukryta sladkost nebo […]

Vánoční výzdoba má mnoho podob

Na vánoční výzdobu vynakládáme každý rok velké množství finančních prostředků, ale ani se značnými náklady se nám nemusí podařit docílit té správné atmosféry. Cílem výzdoby přece není nejelegantnější a nejmódnější prostředí, ale klid, pohoda a spokojenost, které k Vánocům patří.