Advent

Advent, v překladu znamená příchod, ohlašuje počátek církevního roku. Ten začíná čtyři týdny před svátky vánočními, vždy v neděli mezi 27. listopadem a 3. prosincem. Je dobou, kdy se lidé připravují na Vánoce a měli by především rozjímat a očekávat Ježíšův příchod. Ačkoli v současnosti bývá tento čas značně hektický, v minulosti se jednalo naopak o období klidu, kdy se naši předkové věnovali údržbě a domácím pracím. Tuto dobu navíc doprovázel půst, během kterého byla zakázána jakákoli forma zábavy. Adventní neděle mají i své názvy – železná, bronzová, stříbrná a zlatá. Advent končí Štědrým večerem, po něm přicházejí vánoční svátky. K adventu se váže více tradic a symbolů, k nejznámějším patří adventní věnec se čtyřmi svíčkami, které se postupně zapalují o adventních nedělích, vánoční pečivo, vánočky a samozřejmě ozdobený stromeček. Další tradicí je řezání větviček třešně, tzv. barborky, a návštěvy Mikuláše, anděla a čerta. Klasickými adventními rostlinami jsou jmelí, cesmína a břečťan.


Pralinka

K Vánocům patří čokoláda! A když se řekne čokoláda, vybaví se každému něco jiného – možná čokoládové figurky, možná klasická tabulka anebo třeba nějaký čokoládový dezert. Čokoláda však získala po celém světě oblibu především díky jednomu speciálnímu francouzskému a belgickému vynálezu: pralinkám. Lahodná čokoládová sousta vylepšená náplní nebo směsí ořechů či koření jsou možná tím nejlepším, co může čokoláda nabídnout.

Svíčka

Vždy s příchodem předvánočního času začíná příprava na toto krásné roční období. I když je dnes období adventu poznamenáno stresem a shonem, dříve bylo chápáno zcela opačně – jako období zklidnění a počátek očekávání oslav narození Ježíše Krista. S pojmem advent si většina lidí spojuje právě adventní věnec. Tradiční vánoční věnec s adventními svíčkami se umisťoval na stůl, ozdobné adventní věnce se v současnosti věší i na dveře a zhotovují se i z dalších méně tradičních materiálů, takže v domácnostech lze nalézt i slámový nebo keramický adventní věnec.

Vánoční betlém

Kostely, vánoční trhy, obchody i domácnosti se ve vánočním čase pyšní tradiční výzdobou-betlémem. Ten se stal jedním z nejvýznačnějších symbolů tohoto času, i když v domácnostech původně umísťován nebyl. Typickým místem pro vystavení betlému byly bohaté šlechtické domy nebo kostely. Od 18. století se menší betlémy začaly objevovat i v domácnostech a živé betlémy pak na tržištích, dnes na vánočních trzích. Betlémy mají dlouhou a zajímavou historii, váží se k nim i další významy a tradiční události. Rozhodně však o Vánocích nemohou nikde chybět.

Staroměstské náměstí v Praze

V předvánoční době se mnozí lidé zúčastňují adventních zájezdů spojených především s návštěvou vánočních trhů. Na nich se sice dají zakoupit i vánoční dárky, potraviny a dekorace, ale především jde o neopakovatelnou atmosféru, která člověka svátečně naladí a v přicházejícím vánočním shonu dodá spokojenost a klid. Vánoční trhy se konají ve většině velkých i malých měst, u nás patří k nejnavštěvovanějším vánoční trhy Praha a vánoční trhy Brno, ale známé jsou i vánoční trhy Ostrava a vánoční trhy Plzeň.

Venkovní vánoční dekorace

Již od pradávna ve vánočním čase lidé zdobili stromky v zahradách například ovocem, ořechy, pentlemi a dalšími jednoduchými ozdobami. Tato tradice se zachovala až do dnešních časů. Venkovní vánoční dekorace se však změnily. K těm nejoblíbenějším patří dekorace světelné. Bývaly původně značně finančně náročné, vývoj však šel kupředu a dekorace jsou nyní mnohem dostupnější i levnější, takže některou z variant si může dovolit každý zájemce. Zdobí se nejen jednotlivé stromy, ale i celé zahrady, terasy a domy.

Vlašský ořech

Vánoce bez vánočního cukroví, to je něco, co si málokdo umí představit. Každá hospodyňka se snaží upéct co nejvíce druhů cukroví, a ty ženy, které nemají na pečení čas, alespoň směs cukroví zakoupí nebo si ho nechají upéci. Existuje obrovské množství receptů na různé druhy vánočního cukroví, ale k těm nejoblíbenějším patří to ořechové. Vůně a chuť ořechů, cukru a vanilky je jedním ze symbolů Vánoc. Proč jsou ořechy a cukroví z nich tak oblíbené? Dá se z nich vyrobit jak těsto na cukroví, tak náplně nebo konečná dekorace. Nejvíce se využívají ořechy vlašské.

Vánoční tapeta na plochu PC

Vánoční dekorace nemusí mít vždy fyzickou podobu ve formě ozdob, svíček, věnců apod. V době počítačů a chytrých telefonů lze mít i virtuální vánoční výzdobu. Ostatně do monitoru počítače nebo telefonu se často díváme mnohem častěji než na ozdobený vánoční stromeček kdesi v rohu obývacího pokoje. V tomto článku přinášíme několik desítek vánočních tapet na plochu počítače nebo mobilu.