Advent

Advent, v překladu znamená příchod, ohlašuje počátek církevního roku. Ten začíná čtyři týdny před svátky vánočními, vždy v neděli mezi 27. listopadem a 3. prosincem. Je dobou, kdy se lidé připravují na Vánoce a měli by především rozjímat a očekávat Ježíšův příchod. Ačkoli v současnosti bývá tento čas značně hektický, v minulosti se jednalo naopak o období klidu, kdy se naši předkové věnovali údržbě a domácím pracím. Tuto dobu navíc doprovázel půst, během kterého byla zakázána jakákoli forma zábavy. Adventní neděle mají i své názvy – železná, bronzová, stříbrná a zlatá. Advent končí Štědrým večerem, po něm přicházejí vánoční svátky. K adventu se váže více tradic a symbolů, k nejznámějším patří adventní věnec se čtyřmi svíčkami, které se postupně zapalují o adventních nedělích, vánoční pečivo, vánočky a samozřejmě ozdobený stromeček. Další tradicí je řezání větviček třešně, tzv. barborky, a návštěvy Mikuláše, anděla a čerta. Klasickými adventními rostlinami jsou jmelí, cesmína a břečťan.


Ovečka

Píseň Pásli ovce Valaši patří mezi tradiční české vánoční koledy. V tomto článku naleznete text (slova) této moravské lidové písně.

Dej Bůh štěstí

Dej Bůh štěstí patří mezi tradiční české vánoční koledy. V tomto článku si připomene slova (text) této lidové písně.

Mikuláš

Pár týdnů před Ježíškem nás čeká návštěva Mikuláše, čerta a anděla. Mikuláš má pro hodné děti připravenou sladkou nadílku. Nedá ji však zadarmo, ale jako odměnu za recitaci básničky, říkanky. Máme pro vás několik originálních mikulášských básniček, které se každému Mikuláši budou líbit.

Pralinka

K Vánocům patří čokoláda! A když se řekne čokoláda, vybaví se každému něco jiného – možná čokoládové figurky, možná klasická tabulka anebo třeba nějaký čokoládový dezert. Čokoláda však získala po celém světě oblibu především díky jednomu speciálnímu francouzskému a belgickému vynálezu: pralinkám. Lahodná čokoládová sousta vylepšená náplní nebo směsí ořechů či koření jsou možná tím nejlepším, co může čokoláda nabídnout.

Cesmína

K časům vánočním patří zvyk vyzdobit svá obydlí také typickými vánočními rostlinami. Každá z těchto rostlin má svůj význam, všechny by však měly přispívat ke klidu a pohodě, které k vánočním svátkům neodlučitelně patří. Výzdobu mohou tvořit třeba typická vánoční hvězda, jmelí, cesmína, vánoční kaktus nebo brambořík.

Jak jsi krásné, neviňátko

Po dlouhé odmlce přinášíme další článek. V něm se se seznámíme se slovy jedné z nejznámějších vánočních písní (koledy) – Jak jsi krásné, neviňátko.

Vánoční betlém

Kostely, vánoční trhy, obchody i domácnosti se ve vánočním čase pyšní tradiční výzdobou-betlémem. Ten se stal jedním z nejvýznačnějších symbolů tohoto času, i když v domácnostech původně umísťován nebyl. Typickým místem pro vystavení betlému byly bohaté šlechtické domy nebo kostely. Od 18. století se menší betlémy začaly objevovat i v domácnostech a živé betlémy pak na tržištích, dnes na vánočních trzích. Betlémy mají dlouhou a zajímavou historii, váží se k nim i další významy a tradiční události. Rozhodně však o Vánocích nemohou nikde chybět.