Vánoční rostliny


Vánoční rostliny vykouzlí tu správnou atmosféru

K časům vánočním patří zvyk vyzdobit svá obydlí také typickými vánočními rostlinami. Každá z těchto rostlin má svůj význam, všechny vánoční rostliny by však měly přispívat ke klidu a pohodě, které k vánočním svátkům neodlučitelně patří. Výzdobu mohou tvořit třeba typická vánoční hvězda, jmelí, cesmína, vánoční kaktus nebo brambořík.

Vánoční hvězda nejen tradičně červená

Vánoční hvězdaVánoční rostlinou, která je pro vánoce nejtypičtější snad na celém světě, je vánoční hvězda. Z Mexika ji do Ameriky přivezl velvyslanec Joel Poinsett, proto se jí také říká poinsettie. Ve své původní domovině byla vánoční hvězda považována za symbol představující hvězdu nad Betlémem. Obvyklá slavnostní červená barva však nemusí být jediným odstínem, pořídit si můžete i vánoční hvězdu se žlutými, růžovými, lososovými, melírovanými nebo vícebarevnými listeny. Více zjistíte v článku: Jak pěstovat vánoční hvězdu.

Posvátné jmelí jako symbol míru

JmelíDruidská rostlina používaná k obřadním účelům – to je jmelí. Na keltských zimních slavnostech se vyskytovala již v dobách před naším letopočtem. V domácnostech se jmelím zdobí již v čase předvánočním, používají se větvičky v přírodní podobě, pozlacené nebo postříbřené. Jmelí je symbolem lásky, zdraví a plodnosti, polibek pod jmelím slibuje budoucí štěstí.

Cesmína tradiční v křesťanství i islámu

CesmínaDekorativní vánoční rostlina s celosvětovým významem a tradicí je zářivě zelená cesmína s červenými plody. V křesťanském náboženství i islámu je považována za znamení věčnosti, spokojenosti a štěstí. Římané používali cesmínu při oslavách slunovratu, křesťané v ní viděli trnovou korunu a Kristovu krev. V lidové tradici fungovala cesmína jako ochrana proti zlým duchům, kouzlům, ohni a jedu.

Vánoční kaktus jako součást výzdoby

Mezi méně nápadné, ale sympatické vánoční rostliny patří vánoční kaktus, nenáročná rostlina z jihoamerických pralesů. Po letnění se tato vánoční rostlina přemisťuje na chladnější místo, aby vytvořila pupeny, které se rozvinou v různobarevné květy. Vánoční kaktus může stát samostatně nebo být součástí jiné výzdoby.

Mezi vánoční rostliny patří i brambořík

Krásná různobarevná rostlina se srdcovitými nápadnými květy k vánocům rozhodně patří. Bílé, růžové či rudé dekorace bytu nebo vánoční tabule mají rády chladnější prostředí a méně zálivky. Při správné péči vám vydrží i na příští rok, pokud je necháte odkvést a zazimujete hlízy. Od jara začnou vyrážet nové listy a koncem roku se znovu můžete dočkat romantických květů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *