Jak pěstovat vánoční kaktus?


Vánoční kaktus – rostlina kvetoucí nádhernými jasnými barvami je spolu s vánoční hvězdou typickou květinou, která o Vánocích zdobí české i evropské příbytky. Přestože je u nás stále velmi tradiční jmelí, do kurzu se dostávají i tyto exotické rostliny, které svými barvami dokreslují slavnostní vánoční atmosféru. A možná jsou tak oblíbené i proto, že budí dojem zázraku. Vždyť to působí skoro jako z pohádek: dokonalý barevný květ uprostřed nejtřeskutější zimy!

Jak se stalo, že se vánoční kaktus, který má svou domovinu v Jižní Americe, rozšířil po Evropě a stal se tak oblíbeným? Vánoční kaktus byl poprvé popsán v Evropě na konci 19. století. Tato událost se šťastně sešla s dobovým trendem rozvoje botaniky a křížení a šlechtění rostlin. Květina dostala oficiální jméno Schlumbergera a velmi brzy si získala popularitu. Její sytě barevné květy, které se navíc rozvíjely v období Vánoc, si získaly srdce Evropanů. Od těch dob je vánoční kaktus běžnou pokojovou rostlinou v mnoha domácnostech.

Vánoční kaktus
Vánoční kaktus. Autor: Schwoaze. zdroj: Pixabay

Jak se o vánoční kaktus starat?

Dalším důvodem, proč je vánoční kaktus tak oblíbený, je jeho nenáročnost. Jedná se o víceletou rostlinu, která si nežádá příliš mnoho péče, takže pokud si ji jednou pořídíme, pravděpodobně nám bude dělat radost každý rok v zimním období. Tento druh kaktusu nemá žádné ostny, takže není nijak nebezpečný pro děti ani pro domácí mazlíčky.

Když si vánoční kaktus přineseme domů, je dobré mu vybrat stanoviště na klidném a spíše chladnějším místě. Nic nezkazíme, pokud mu dopřejeme trochu hnojiva. Neměl by se zbytečně přelévat. Zálivka mu vyhovuje spíše mírná. Jakmile začne kaktus kvést, nemělo by se s ním příliš hýbat. Je třeba s ním zacházet velmi opatrně, neboť květy jsou křehké a náchylné k opadávání.

Květ vánočního kaktusu
Květ vánočního kaktusu. Autor: James De Mers. zdroj: Pixabay

Jak zachovat vánoční kaktus do příštího roku? Co udělat aby kvetl?

Už jsme zmínili, že vánočnímu kaktusu nesvědčí přílišné teplo a přemisťování. Rozhodně by se nemělo stát, že v létě bude umístěn v dosahu přímého slunce. Nepotřebuje příliš mnoho péče, stačí jej pravidelně mírně hnojit a střídmě zalévat. Několik týdnů před Vánoci by měl být přemístěn na chladnější místo. Pokud je květina zdravá, nasadí v tomto období na květ.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *