Ježíš Kristus

Ježíš Kristus je hlavní osobou křesťanského náboženství. Doba jeho života je uváděna mezi lety 7 př.n.l. až 36 n. l. Zcela přesná data nejsou známa, ale od Ježíšova narození se datují roky našeho letopočtu. Příběh Kristův je v Bibli líčen již od doby před narozením, začíná neposkvrněným početím Panny Marie. Jeho narození si lidé na celém světě připomínají v období Vánoc. Ježíš Nazaretský hlásal své učení na cestách, vybízel posluchače ke změně myšlení a pokání, lásce k Bohu i bližnímu svému a podle těchto zásad i sám žil. Oznamoval také, že brzy přijde Boží království. Židé v něm viděli proroka a Spasitele, byl považován za Syna Božího, jako proroka ho označovali i muslimové. Byl zajat Římany a ukřižován v Jeruzalémě.


Cesmína

K časům vánočním patří zvyk vyzdobit svá obydlí také typickými vánočními rostlinami. Každá z těchto rostlin má svůj význam, všechny by však měly přispívat ke klidu a pohodě, které k vánočním svátkům neodlučitelně patří. Výzdobu mohou tvořit třeba typická vánoční hvězda, jmelí, cesmína, vánoční kaktus nebo brambořík.

Vánoční betlém

Kostely, vánoční trhy, obchody i domácnosti se ve vánočním čase pyšní tradiční výzdobou-betlémem. Ten se stal jedním z nejvýznačnějších symbolů tohoto času, i když v domácnostech původně umísťován nebyl. Typickým místem pro vystavení betlému byly bohaté šlechtické domy nebo kostely. Od 18. století se menší betlémy začaly objevovat i v domácnostech a živé betlémy pak na tržištích, dnes na vánočních trzích. Betlémy mají dlouhou a zajímavou historii, váží se k nim i další významy a tradiční události. Rozhodně však o Vánocích nemohou nikde chybět.

Ovečka

Píseň Pásli ovce Valaši patří mezi tradiční české vánoční koledy. V tomto článku naleznete text (slova) této moravské lidové písně.

Adventní tradice a zvyky

Čtyři týdny do Vánoce. Dny jsou stále kratší, venku je mráz a pošmourné počasí, možná už dokonce padá sníh. Je to čas v roce, kdy jsou noci nejdelší a deprese se plíží snad ze všech stran. Zároveň je to ale období těšení se – křesťané očekávají příchod Ježíše Krista na svět a všichni ostatní vědí, že už brzo tu budou Vánoce, čas dárků, dobrého jídla a pohádek. V moderní době rozjasňují temnotu tohoto období barevná světýlka, žárovičky na stromcích a všeobecná výzdoba. V dobách minulých však stačily čtyři svíčky – ty, které zaplanuly na adventním věnci.