Co dělat a nedělat na Štědrý den? Vánoční tradice, zvyky, obyčeje a pověry


Vánoce jsou časem tajemna a magie. Hluboké a dlouhé noci probouzejí lidskou fantazii, a tak není divu, že se s vánočním časem pojí řada pověr a pranostik. Lidová moudra se zaměřila na většinu oblastí života a naši předkové nám tak zanechali spoustu rad, co bychom měli, anebo naopak neměli kolem Štědrého dne a na přelomu roku dělat. Zda budeme pověrám věřit a řídit se podle nich, záleží na každém. I ten, kdo si na ně nepotrpí, se s nimi může v následujícím textu alespoň teoreticky seznámit.

Zametání se na Štědrý den raději vyvarujte
Zametání se na Štědrý den raději vyvarujte. Autor: Mabel Amber. zdroj: Pixabay

Na Štědrý den si dávejte pozor na zametání, praní prádla, psaní dopisů i vstávání od stolu

Snad nejvíc pověr se pojí se Štědrým dnem. Rozhodně by se v domě nemělo zametat a vynášet smetí, protože spolu s ním by se mohlo vynést i štěstí. Poměrně rozšířená je pověra, podle které se na Štědrý den nemá prát a věšet prádlo, neboť to přinese neštěstí nebo dokonce smrt. Od štědrovečerního stolu se pak podle tradice nemá vstávat – protože ten, kdo od slavnostní tabule odejde, k ní podle pověry příští rok už nezasedne. Pozor také na lichý počet strávníků, i to údajně přináší smůlu.

Pověry myslí i na zamilované. Psaníčko, které by si napsali na Štědrý den, by jim přineslo brzký rozchod, proto by si měli všechno vyříkat osobně anebo aspoň počkat do dalších dnů. Pověry pochopitelně neřeší vliv komunikace prostřednictvím telefonu nebo sociálních sítí. 🙂

Rybí šupiny
Rybí šupiny. Autor: 41330, zdroj: Pixabay

Co podle pověr přinese štěstí do domu?

V některých rodinách se na Štědrý večer tradičně svazovaly nohy stolu řetězem – tento akt měl zajistit soudržnost rodiny pro další rok. Rozšířeným zvykem je též dávat pod talíř rybí šupinu, která má v dalším roce přinést dostatek financí.

Prostření vánoční tabule by také mělo počítat s nečekaným návštěvníkem – jednak se tímto způsobem může vyřešit problém s lichým počtem strávníků, jednak lze takto dokázat štědrost, kterou má ostatně tento slavnostní večer ve svém názvu.

Prázdná prádelní šňůra
Prázdná prádelní šňůra. Autor: Hans Braxmeier. zdroj: Pixabay

Tradice v období mezi Štědrým dnem a Novým rokem

Boží hod vánoční je vyvrcholením křesťanských Vánoc. Právě v tento den se podle tradice narodil malý Ježíšek. Řada pověr souvisejících s Božím hodem je tak podobná jako na Štědrý den, například ani 25. prosince by se nemělo prát a věšet prádlo. Na sv. Štěpána bylo zvykem, že hospodář odměňoval chasu za celoroční práci, proto se jedná o velmi uvolněný a radostný den, během kterého si naši předci rádi vyhodili z kopýtka. Koneckonců se nám dochovala i říkanka „Na Štěpána není pána“. Bylo zvykem chodit na koledu a tradičním obědem na svatoštěpánském stole by měl být nějaký opeřenec, například kachna.

Čočka na Nový rok nám přinese spoustu peněz
Čočka na Nový rok nám přinese spoustu peněz. Autor: Jiří Zelenka/Pohled 111, licence: CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikimedia Commons

Pozor na Nový rok, podle tradice ovlivní všechno, co se stane

Známé pořekadlo praví: Jak na Nový rok, tak po celý rok. A v našich pověrách se právě toto rčení projevuje. Tradičním novoročním jídlem je čočka, která je symbolem hojnosti a dostatku peněz. Pokud tedy máme dost čočky na Nový rok, přinese nám další rok spoustu peněz. Co se finančních záležitostí týče, neměly by se v první den v roce ani půjčovat peníze, mohly by totiž v následujícím období chybět.

Ani na Nový rok se nemá věšet prádlo, opět by to přineslo do domu neštěstí. Smůlu nosí i to, pokud si k obědu dopřejeme kuřecí maso nebo jiného ptáka – štěstí nám totiž zkrátka uletí. Rozhodně se vyhněte všem hádkám, protože by vás provázely po celý další rok.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *