Nový rok

Nový rok je název pro začátek nadcházejícího roku. Označuje se tak jak samotný sváteční den, tak jeho oslava. U nás se Nový rok slaví 1. ledna (dle gregoriánského kalendáře). Samotné slavení začíná již 31. prosince, tedy na Silvestra, a probíhá po celou noc. K tradicím patří novoroční přípitek přesně o půlnoci a nově také domácí i městské ohňostroje. Setkávají se celé rodiny nebo přátelé a na příchod dalšího roku čekají společně při bohatém pohoštění. V této době si lidé posílají přání do nového roku, místo obvyklých tradičních papírových pohlednic se používají sms a mms zprávy nebo maily. Jejich hlavním námětem je přání zdraví a štěstí, často formulované jako více či méně vtipná veršovánka. Klasikou je novoroční předsevzetí, tedy slib něčeho, co člověk hodlá v novém roce vykonat nebo zlepšit, například zhubnout, přestat kouřit a podobně. Podle jiných kalendářů se Nový rok může slavit v jiné dny nebo dokonce v odlišné měsíce.


Přání k Vánocům

Mezi tradiční vánoční zvyklosti patří přání k Vánocům. To může mít mnoho podob od osobního blahopřání s podáním ruky přes papírová přáníčka zaslaná poštou až po texty přání předané emailem nebo pomocí SMS. Právě o textových blahopřáních bude tento článek, ve kterém naleznete ukázky textů vánočních přání.

Film

Málokdo si již dovede představit vánoce bez tradičních vánočních filmů nebo filmů s vánoční tématikou. Jejich typickým znakem je to, že od nich neočekáváme nic nového, žádné drama a akci, naopak se těšíme z jistoty, že jsou každý rok stejné. Chceme se pobavit, potěšit a očekáváme, že přispějí k naší spokojenosti a slavnostní atmosféře.

Andílci

Vánoce nejsou jen svátky klidu a pohody, krásné výzdoby a dobrého jídla, ale také mnoha tradic. K nim patří i vánoční hudba, mše, ale i vánoční písničky nebo básničky. Především vánoční koledy mají dlouhou tradici, některé z nich jsou původu lidového, jiné byly uměle vytvořeny a postupně zlidověly. S vánočními zvyky jsou spojeny i různé říkanky a vánoční básničky, které milují především děti. Ty předvádějí, co se naučily, před postavami s vánocemi spojenými – Mikulášem, čertem a u vánočního stromku mohou zarecitovat Ježíškovi.