Vánoční koledy k Vánocům neodmyslitelně patří


Vánoce nejsou jen svátky klidu a pohody, krásné výzdoby a dobrého jídla, ale také mnoha tradic. K nim patří i vánoční hudba, mše, ale i vánoční písničky nebo básničky. Především vánoční koledy mají dlouhou tradici, některé z nich jsou původu lidového, jiné byly uměle vytvořeny a postupně zlidověly. S vánočními zvyky jsou spojeny i různé říkanky a vánoční básničky, které milují především děti. Ty předvádějí, co se naučily, před postavami s Vánocemi spojenými – Mikulášem, čertem a u vánočního stromku mohou zarecitovat Ježíškovi.

Vánoční básničky romantické i pro pobavení

Vánoční hudbaS básničkami na téma Vánoce se můžeme setkat v dílech klasických autorů – toto slavnostní období oslovilo mnohé básníky, kteří toto období svým dílem opěvovali a ocenili. Dětské básničky a říkadla okouzlí velké i malé, jednoduché vánoční básničky zvládnou i ti nejmenší. Říkanky a rýmovačky jsou i dílem lidové tvořivosti, používají se na vánočních. Ta mohou být žertovného nebo vážnějšího rázu – ale skoro vždy v sobě nesou dobrou náladu a romantiku tohoto slavnostního období.

Vánoční písničky – to jsou především koledy

AndílciS Vánocemi jsou nerozlučně spojeny vánoční písničky. Slyšet je možno mnoho písní starších i moderních, interpretovaných populárními osobnostmi, ale tu pravou atmosféru stejně vytvoří vánoční koledy, tedy písně pocházející z křesťanských tradic a vyprávějících o narození Ježíše. Novodobější koledy již nemusejí být nábožensky zaměřené jako třeba Jingle Bells, ale nejoblíbenější jsou stále ty tradiční – Tichá noc, Nesem vám noviny, Půjdem spolu do Betléma, Štědrej večer nastal a další. Bohatý hudební a emoční zážitek nabízí i Rybova Česká mše vánoční.

Vánoční koledy mají dlouhou historii

Půjdem spolu do BetlémaVánoční koledy se vyznačují nezaměnitelnou hudbou a typickou melodií. Zpívat je mohou profesionální sbory, děti nebo celé rodiny. Původně se vánoční písně spojovaly s oslavami zimního slunovratu a měly přinášet štěstí a bohatství. Později si děti koledami vyprošovaly výslužku, a to nejen na Štědrý den a ještě na Štěpána, Nový rok, Tři krále a další svátky. Za tvůrce první koledy je považován František z Assisi. K nejznámějším a nejrozšířenějším koledám patří původem německá Tichá noc z 19 století. Jednou z nejhranějších a nejzpívanějších koled je Jingle Bells, o kterých si mnoho lidí myslí, že se jedná o americkou lidovku, jde však o uměle vytvořenou skladbu k Díkuvzdání pro dětskou nedělní školu v Bostonu. V Čechách patří k nejoblíbenějším koledy Štědrej večer nastal, Půjdem spolu do Betléma, Nesem vám noviny a další, jejichž historie sahá až do středověku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *