Borovice

Borovice je jedním z tradičních vánočních stromků. Přitažlivá je kombinací bohatého a voňavého zeleného jehličí, které dlouho dobu neopadá, a přijatelné ceny. V předvánoční době se lze setkat především s borovicí lesní nebo borovicí černou. Oba druhy mají dlouhé jehlice tmavě zelené barvy, která nevybledne až několik týdnů. Nejžádanější jsou borovice ve výšce 1,5 až 2 metry. Dobře zvolená vánoční borovice by neměla být deformovaná nebo řídká, jehlice musí být svěžího vzhledu, čerstvé a sytě zelené. Pokud je vánoční borovice pořizována v předstihu, měla by být uchovávána v chladu a pokud možno ve stínu. Určitě se vyplatí hned po zakoupení odříznout kousek konce kmene a umístit do nádobky s vodou. I po umístění v pokoji a nazdobení je stromek potřeba zalévat až k části, kde začíná kůra, aby mohl sát vodu a zůstal co nejdéle svěží. Jehlice lze oživit vodou z rozprašovače.


Girlanda

Vánoční ozdoby schodišť, oken, dveří či různých bytových prostor – to jsou girlandy. Klasická podoba girlandy je mohutný řetěz z chvojí, na kterém jsou zavěšené nejrůznější ozdoby. Girlandy mohou být bohaté i skromnější, silně nazdobené, vkusné i elegantní. A navíc si tuto ozdobu domu či bytu můžete vytvořit sami. Dobře si promyslete podobu budoucí girlandy, připravte si materiál a pusťte se do práce. Hotovou girlandu pak můžete umístit na vnitřní nebo venkovní schodiště, okolo dveří či oken nebo ji v kratší verzi můžete použít jako ozdobu stolu.

Papírový vánoční stromek

K výzdobě, bez které si již Vánoce neumíme představit, určitě patří vánoční stromeček. Po celé předvánoční období se s tímto tradičním vánočním stromem setkáváme na nejrůznějších místech, kde se nabízí k prodeji – před obchody, v lesních školkách a podobně. Umělé vánoční stromky se prodávají v kamenných i internetových obchodech a supermarketech. Pro jejich použití a zdobení neexistují žádná pravidla, pouze módní trendy. Použít lze jakékoli vánoční ozdoby, vlastnoručně vyrobené či zakoupené jednoduché nebo značkové výrobky, každá rodina má své oblíbené kousky.

Vánoční výzdoba má mnoho podob

Na vánoční výzdobu vynakládáme každý rok velké množství finančních prostředků, ale ani se značnými náklady se nám nemusí podařit docílit té správné atmosféry. Cílem výzdoby přece není nejelegantnější a nejmódnější prostředí, ale klid, pohoda a spokojenost, které k Vánocům patří.