Vánoční vykrajovátka – tvořítka na pečení i ozdoby


Vánoční vykrajovátko

Těšíte se na vánoční svátky, pracovní volno, dárky, čas strávený s blízkými a samozřejmě i na dobré jídlo a lahodné sladkosti? Dobroty jako je vánoční cukroví však musí někdo upéci. Kromě základních surovin pro pečení budete potřebovat i různé nástroje, které vám pomohou vytvořit nejrůznější tradiční i inovativní tvary. K nejčastěji používaným patří kromě formiček také vykrajovátka. Pokud je ještě nemáte, neváhejte-výběr je bohatý. Zvolit si můžete nejen nejrůznější tvary, ale také materiál. Do vykrajování navíc můžete zapojit i děti a prožít krásné a nezapomenutelné společné chvíle, na které budete ještě dlouhá léta vzpomínat.

Vykrajovátka upotřebíte u mnoha druhů cukroví

Chystáte se na pečení vánočního cukroví? Připravte si dostatečný počet vykrajovátek a pusťte se třeba do lineckého cukroví, perníčků nebo dalšího lepeného nebo plněného cukroví. Dříve se k vykrajování využívaly hlavně různé velikosti skleniček, skleněných tubiček a podobně. Dnes je výběr nesrovnatelně bohatší – vykrajovátka mají tvar klasických koleček, čtverců, obdélníků, hvězdiček, srdíček, ptáčků, čtyřlístků, andělů a komet. Oblíbené jsou i tvary figurek a zvířátek a nově i ovoce, mašinky, autíčka a jiné. Vykrojit a upéct si můžete prakticky cokoliv.

Ocelová vykrajovátka
Ocelová vykrajovátka. Autor: ExposureToday, zdroj: Pixabay

Zapojte do pečení i děti

Děti se radostně zapojí do jakékoli práce s těstem a do vykrajování tvarů obzvlášť. Ať jde o chlapce nebo děvčátka, práci s těstem a následné vykrajování milují všichni. Děti s vámi budou rády vykrajovátka vybírat, takže je klidně vezměte na nákup, aby si zvolily tvary podle svých preferencí. Milovníci nářadí ocení vykrajovátka těchto tvarů, motoristé nejrůznější autíčka nebo jiná vozidla. Děvčata dávají přednost figurkám, andělíčkům, panenkám a výbavě pro ně. Všichni uvítají vykrajovátka ve tvaru zvířátek, pohádkových motivů, hudebních nástrojů nebo typických vánočních předmětů jako jsou ozdoby, stromečky, domky, zvonečky, svíčky a spousta dalších. Určitě nezapomeňte na vykrajování a zdobení perníkové chaloupky. Při této práci si s dětmi užijete mnoho zábavy. Na zdobení můžete využít vlastnoručně vyrobenou polevu nebo hotovou polevu v tubách. Poleva může být i barevná. Na dozdobení lze použít různé kuličky nebo bonbony, například lentilky.

Vykrajování tvarů z těsta děti velmi baví
Vykrajování tvarů z těsta děti velmi baví. Autor: ASSY, zdroj: Pixabay

Formičky na perníčky využijete nejen o Vánocích

Když se vydáte na nákup vykrajovátek, vyberte si taková, která můžete využít i při jiných příležitostech, například o Velikonocích. Takže nezapomeňte na vykrajovátka tvaru kuřat, zajíčků, vajíček, beránků a dalších velikonočních motivů. Vykrajovátka se budou hodit i při nejrůznějších oslavách, vykrajovat lze nejen ze sladkého, ale i ze slaného těsta, popřípadě z pečiva méně tradiční tvary na příklad na chuťovky. Vykrájené tvary lze k sobě nejen lepit, ale i vrstvit, zvláště pokud máte stejné tvořítko v různých velikostech. Oblíbené jsou hvězdy, různě velká a vrstvená vykrajovátka vám umožní vytvořit například krásný svícen.

Vykrajovátko z nerezové oceli.
Vykrajovátko z nerezové oceli. Autor: Katharina N. zdroj: Pixabay

Různé materiály, tvary a sady

Na pečení cukroví lze využít speciálně tvarované plechy nebo šablony. Tyto pomůcky mají nepřilnavou vrstvu pro snadnou údržbu nebo se zhotovují ze silikonu. V nabídce jsou nejrůznější velikosti i tvary. Tradiční vykrajovátka se vyrábějí z nerezové oceli. Mohou být hladká nebo s ozdobnými vroubky. Tato vykrajovátka se dobře udržují a mají dlouhou životnost. Snadno omyvatelná jsou i plastová vykrajovátka nebo vykrajovátka ze silikonu. Kromě jednotlivých oblíbených tvarů lze zakoupit i celé kompletní sady vykrajovátek, se kterými lze vytvořit i rozsáhlejší projekty, jako je například betlém. Jako doplňky pro vánoční tvoření poslouží různé válečky a tvarovací náčiní.

Plastová vykrajovátka
Plastová vykrajovátka. Autor: Lukasz Radziejewski, zdroj: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *