Smrk

Smrk (lat. Picea) je stálezelený jehličnan. Jedná se o evropský strom, který je součástí lesů především na horách a v podhůří, v kaňonech, mokřinách či rašeliništích. Smrk je poměrně běžná dřevina s velkým hospodářským významem. Rychle roste a přibývá, takže umožňuje zvýšenou těžbu dřeva. Jeho přílišné prosazování bez dalších opatření vedlo k hospodářským škodám, polomům a napadení škůdci. Tento strom je využíván celosvětově také jako okrasná dřevina. Smrk má rovný kmen s popraskanou kůrou šedohnědé nebo červenohnědé barvy. Větve rostou v přeslenech. Jehličí je úzké a kratší, konce jsou špičaté, šišky mají podlouhlý tvar. Kořeny jsou mělké, nemá hlavní kořen, proto se při výšce až 50 m často vyvrací. Mladé smrky se často využívají jako vánoční stromky, jejich nevýhodou je však kratší životnost. Smrkové větvičky jsou nezbytnou součástí mnoha vánočních dekorací.


Papírový vánoční stromek

K výzdobě, bez které si již Vánoce neumíme představit, určitě patří vánoční stromeček. Po celé předvánoční období se s tímto tradičním vánočním stromem setkáváme na nejrůznějších místech, kde se nabízí k prodeji – před obchody, v lesních školkách a podobně. Umělé vánoční stromky se prodávají v kamenných i internetových obchodech a supermarketech. Pro jejich použití a zdobení neexistují žádná pravidla, pouze módní trendy. Použít lze jakékoli vánoční ozdoby, vlastnoručně vyrobené či zakoupené jednoduché nebo značkové výrobky, každá rodina má své oblíbené kousky.

Vánoční výzdoba má mnoho podob

Na vánoční výzdobu vynakládáme každý rok velké množství finančních prostředků, ale ani se značnými náklady se nám nemusí podařit docílit té správné atmosféry. Cílem výzdoby přece není nejelegantnější a nejmódnější prostředí, ale klid, pohoda a spokojenost, které k Vánocům patří.