Jedle

Jedle je původním klasickým vánočním stromkem. Po určité stagnaci se v poslední době opět vrátily do módy, i když jsou určitým luxusem, jedná se totiž o nejdražší druh vánočního stromku. Do potřebné velikosti roste 8 – 10 let. Jedle je stálezelený jehličnatý strom s větvemi uspořádanými v přeslenech a rovným kmínkem. Má měkké dřevo a šišky na větvích rostou směrem nahoru. Jehličky jsou uspořádány v hřebenech a dvouřadé, poměrně krátké. Větve se dělí do dalších drobnějších větviček. Stromky jsou vyšší a štíhlé, dobře se zdobí jakýmkoli druhem ozdob – klasickými i přírodními materiály nebo ozdobami vlastní výroby. Nejčastěji používanými druhy jedlí jsou jedle bělokorá, kanadská nebo ušlechtilá.


Papírový vánoční stromek

K výzdobě, bez které si již Vánoce neumíme představit, určitě patří vánoční stromeček. Po celé předvánoční období se s tímto tradičním vánočním stromem setkáváme na nejrůznějších místech, kde se nabízí k prodeji – před obchody, v lesních školkách a podobně. Umělé vánoční stromky se prodávají v kamenných i internetových obchodech a supermarketech. Pro jejich použití a zdobení neexistují žádná pravidla, pouze módní trendy. Použít lze jakékoli vánoční ozdoby, vlastnoručně vyrobené či zakoupené jednoduché nebo značkové výrobky, každá rodina má své oblíbené kousky.

Vánoční výzdoba má mnoho podob

Na vánoční výzdobu vynakládáme každý rok velké množství finančních prostředků, ale ani se značnými náklady se nám nemusí podařit docílit té správné atmosféry. Cílem výzdoby přece není nejelegantnější a nejmódnější prostředí, ale klid, pohoda a spokojenost, které k Vánocům patří.