Brno

Brno je druhé největší město ČR. Má necelých 400 000 obyvatel a je tak největším městem na Moravě. Symbolem Brna je drak (ve skutečnosti krokodýl), zavěšený v průchodu na Staré radnici. Návštěvníci ocení řadu přitažlivých míst a staveb, jakými jsou i dva hrady (Špilberk a Veveří) a funkcionalistická Vila Tugendhat, zapsaná do seznamu památek UNESCO. K historickým památkám nepatří pouze Špilberk se známými kasematy, druhá největší evropská kostnice v kostele svatého Jakuba a labyrint chodeb pod Zelným trhem, ale i novější zajímavosti, mezi nimi například hodinový stroj napodobující nábojnici. Lidská fantazie však k jeho tvaru spatřuje i jiné paralely. Místní obyvatelé i turisté mohou ke sportovnímu vyžití a k rekreaci využít nedalekou Brněnskou přehradu, řadu sportovišť a parků a také možnost výletů lodí. K velkému množství kulturních akcí patří známé vánoční trhy, které se konají na největších náměstích i na brněnském výstavišti.


Staroměstské náměstí v Praze

V předvánoční době se mnozí lidé zúčastňují adventních zájezdů spojených především s návštěvou vánočních trhů. Na nich se sice dají zakoupit i vánoční dárky, potraviny a dekorace, ale především jde o neopakovatelnou atmosféru, která člověka svátečně naladí a v přicházejícím vánočním shonu dodá spokojenost a klid. Vánoční trhy se konají ve většině velkých i malých měst, u nás patří k nejnavštěvovanějším vánoční trhy Praha a vánoční trhy Brno, ale známé jsou i vánoční trhy Ostrava a vánoční trhy Plzeň.

Papírový vánoční stromek

K výzdobě, bez které si již Vánoce neumíme představit, určitě patří vánoční stromeček. Po celé předvánoční období se s tímto tradičním vánočním stromem setkáváme na nejrůznějších místech, kde se nabízí k prodeji – před obchody, v lesních školkách a podobně. Umělé vánoční stromky se prodávají v kamenných i internetových obchodech a supermarketech. Pro jejich použití a zdobení neexistují žádná pravidla, pouze módní trendy. Použít lze jakékoli vánoční ozdoby, vlastnoručně vyrobené či zakoupené jednoduché nebo značkové výrobky, každá rodina má své oblíbené kousky.