Atmosféru blížících se vánoc tvoří i změna v jídelníčku a příprava pokrmů pro tuto dobu typických. Již v listopadu se v rodinách začíná s pečením vánočního cukroví a vánoční štoly, mnozí lidé navštěvují vánoční trhy a štólu raději zakoupí u odborníků. Pak přichází na řadu klasická vánočka a jídla určená pro štědrovečerní večeři – bramborový salát, vánoční rybí polévka, vánoční kapr či řízek nebo vinná klobása. Ten, kdo chce skutečně dodržovat tradice, určitě nezapomene na vánočního kubu.
Vánoční štola s dlouhou historií
Štóla je typický vánoční moučník. Většinou je bochníkovitého tvaru, obsahuje kousky sušeného ovoce a ořechů a je bohatě obalena moučkovým cukrem. Vánoční štola pochází z Německa, údajně z Drážďan, a první kus měl být upečen již ve 14. století, ovšem v podstatně chudší podobě, protože štóla byla postním jídlem. Existuje mnoho druhů, základní recept a tvar se řídí podle vánoční štóly drážďanské. Tento výrobek má dokonce svůj ochranný svaz pekařů a ochrannou známku.
Vánočního kapra nebo vinnou klobásu?
Nejtradičnějším vánočním pokrmem je bezesporu vánoční kapr. Dnes se podává většinou smažený a v klasickém trojobalu, dříve byla oblíbená i úprava kapra na černo nebo na modro se švestkami, perníkem a ořechy. V části rodin se dává přednost řízkům, ne každý má typickou chuť kapra rád nebo se bojí kostí. V každém případě je přílohou bramborový salát. Na vánočním stole by neměla chybět ani vinná klobása. Stáčí se do spirály, zpevňuje špejlí a opeče do červena. Vzniklé kolo má připomínat Slunce a je oslavou slunovratu.
Tradicí je vánoční kuba nebo vánoční rybí polévka
Ve všech rodinách se nedodržuje tradice přípravy vánočních pokrmů, jako je vánoční kuba a vánoční rybí polévka. Jedná se však o velmi chutná jídla, která k vánocům zkrátka patří. Vánoční kuba je pokrm z krup a hub, který se připravoval v chudších rodinách nejen na vánoce. V současné době se podává jako jídlo předcházející vánoční večeři. Příprava je jednoduchá, stačí podusit houby s cibulí a se slaninou a míchat s kroupami uvařenými v osolené vodě. Pak už jen přidat koření – sůl, česnek, pepř a majoránku a zapéct. Vánoční rybí polévka již tak jednoduchá není, jsou potřeba jedlé kapří vnitřnosti a hlava, cibule a kořenová zelenina, sůl, máslo a hladká mouka. Nastrouhanou zeleninu a cibuli je třeba osmahnout na másle, přidat přecezený kapří vývar, ochutit a zahustit a přidat jikry či mlíčí, obrané maso a petržel. A pak už stačí nalít do talířů před štědrovečerní večeří…