Drážďany

Drážďany jsou hlavním městem Saska (Německo). Mají přes půl milionu obyvatel a tvoří centrum hospodářky nejsilnější oblasti na území bývalého východního Německa. Město Dresden, bývalá rezidence saských vévodů, se často označuje jako Florencie na Labi (Elbflorenz). Nachází se zde totiž velké množství uměleckých památek – budov, muzeí, galerií i sbírek (Zwinger, katedrála, obrazárny Staří mistři a Noví mistři, kostel Frauenkiche, největší klenotnice Evropy a další. V Drážďanech žily i tvořily mnohé německé i světové osobnosti nejen z oblasti umění. Město je proslulé vánočními akcemi, z nichž nejvýznamnější a nejproslulejší je vánoční trh (Dresdner Striezelmarkt), konaný již od roku 1434. Jeho středem je náměstí Altmarkt s největší krušnohorskou vánoční pyramidou. Pojmenování získala tato akce podle proslulé Drážďanské štoly. V zámeckém dvoře se pak koná středověký vánoční trh a na dalších místech se pořádají vánoční trhy menšího rozsahu.


Staroměstské náměstí v Praze

V předvánoční době se mnozí lidé zúčastňují adventních zájezdů spojených především s návštěvou vánočních trhů. Na nich se sice dají zakoupit i vánoční dárky, potraviny a dekorace, ale především jde o neopakovatelnou atmosféru, která člověka svátečně naladí a v přicházejícím vánočním shonu dodá spokojenost a klid. Vánoční trhy se konají ve většině velkých i malých měst, u nás patří k nejnavštěvovanějším vánoční trhy Praha a vánoční trhy Brno, ale známé jsou i vánoční trhy Ostrava a vánoční trhy Plzeň.

Vánoční krb

Atmosféru blížících se vánoc tvoří i změna v jídelníčku a příprava pokrmů pro tuto dobu typických. Již v listopadu se v rodinách začíná s pečením vánočního cukroví a vánoční štoly, mnozí lidé navštěvují vánoční trhy a štólu raději zakoupí u odborníků. Pak přichází na řadu klasická vánočka a jídla určená pro štědrovečerní večeři – bramborový salát, vánoční rybí polévka, vánoční kapr či řízek nebo vinná klobása. Ten, kdo chce skutečně dodržovat tradice, určitě nezapomene na vánočního kubu.