Tipy na levné i drahé vánoční dárky pro teenagery, puberťáky, kluky i holky


Puberťáci – dost často jsou takzvaně na zabití, ale když přijde na Vánoce, vidíme v nich pořád naše malé dětičky a chceme jim udělat co největší radost. Jenže čím jsou starší, tím dražší věci si většinou přejí a ne vždy jim jejich přání můžeme splnit. Přesto se i tak najde spousta dárků, které můžeme pořídit a doufat u toho, že nebudeme považováni za nejtrapnější rodiče na světě.

Tipy na finančně nákladné dárky k Vánocům pro teenagery

Herní konzole playstation
Herní konzole playstation. Autor: InspiredImages. zdroj: Pixabay

a) Počítače, telefony, herní konzole

Moderní technologie vládnou světem a tím víc to platí o světě dnešních teenagerů a pokud jim chceme udělat opravdovou radost, nějakou tou novou vymožeností rozhodně nic nezkazíme. Záleží jenom na tom, jestli touží zrovna po novém PlayStationu nebo po skvělé zrcadlovce anebo třeba nutně potřebují nový telefon.

Jenom je rozumné vybírat tyhle věci po konzultaci s ratolestí, protože svému vysněnému dárku bude pravděpodobně rozumět víc než my. A rozhodně nechceme, aby nám radost pod stromečkem zkazily špatné parametry notebooku.

Lyžařská výbava může být ideálním dárkem pro sportovně založeného teenagera
Lyžařská výbava může být ideálním dárkem pro sportovně založeného teenagera. Autor: tookapic. zdroj: Pixabay. Autor: tookapic. zdroj: Pixabay

b) Vybavení na sport

Pokud doma máme sportovce, určitě je to dobře – je skvělé, že naše dítě od mládí pečuje o své zdraví. Jenomže co si budeme povídat, on ten sport taky něco stojí. Dokud se jedná jen o oblečení nebo boty, může to provětrat peněženku, ale ještě se to dá vydržet. Horší je, když náš teenager zatouží po novém horském kole, golfových holích nebo měsíčním fotbalovém soustředění v Brazílii. Pokud ale nemáme hluboko do kapsy, jsou tyhle dražší investice do sportu ideálním dárkem – podpoří dítě v konstruktivní činnosti a udělají velkou radost.

c) Studijní pobyt

Před koronavirovou krizí byly velkým hitem jazykové pobyty v zahraniční – ať už se jednalo o ty roční pro absolventy, nebo o prázdninové pro stále studující mladé lidi. Cestování se pomalu začíná vracet do starých kolejí a možná není na škodu zvážit, jestli by náš mladý dospělý neměl vyrazit do světa na zkušenou. Z jazykových studijních pobytů si lidé obvykle odvážejí zážitky na celý život, skvělá přátelství a mnoho zkušeností, které pak mohou využít v dalším životě.

d) Řidičák

Ti starší teenageři už určitě vyhlížejí okamžik, kdy si budou moci udělat papíry na auto (anebo na motorku). Vzhledem k tomu, že to v dnešní době není zrovna laciná záležitost, možnost zaplatit potomkovi autoškolu jako dárek se přímo nabízí.

Tipy na cenově přijatelné vánoční dárky pro starší kluky i holky

Sluchátka patří k cenově dostupným dárkům
Sluchátka patří k cenově dostupným dárkům. Autor: HOerwin56. zdroj: Pixabay

a) Počítače, telefony, herní konzole a příslušenství

Tuhle záležitost jsme sice zmiňovali v předchozí kategorii, ale řada věcí se dá koupit i v přijatelné cenové hladině. Možná bude muset náš puberťák trochu slevit ze svých představ, ale lepší nějaký nový telefon než žádný. Navíc v sekci moderních technologií můžeme dokupovat i věci, které nejsou tak drahé – sluchátka, herní klávesnice, reproduktory nebo třeba větší paměťovou kartu.

b) Oblečení

Neplatí to sice o všech puberťácích, ale určitá část z nich potřebuje k životu módní kousky, které dokáží celému světu, jaký mají osobitý styl. Můžeme nad některými kreacemi kroutit hlavou, ale fakt je, že teenageři mají své představy o oblékání a nemají zas tolik peněz, aby je mohli naplňovat. Proto bychom s nimi mohli vyrazit před Vánoci do obchodu a zaplatit pár kousků oblečení, který si náš módní guru vybere. A pozor – je opravdu důležité, aby si to sám vybral, protože nikdo nechce v šestnácti dostat od mámy pod stromeček svetr se sobem.

Víkend s koňmi může být pěkným dárkem pro nejednu puberťačku. Ilustrační foto
Víkend s koňmi může být pěkným dárkem pro nejednu puberťačku. Ilustrační foto. Autor: Latya Prunkova. zdroj: Pixabay

c) Kurzy a zážitky

Každý teenager má své zájmy a své sny. Malířskému talentu tak můžeme k Vánocům zaplatit kurz kreslení, milovnici koní víkend strávený ve stájích a nadanému zpěvákovi soukromé lekce. My jsme tím, kdo zná své děti nejlépe, a přestože už jsou velké, určitě chceme dál rozvíjet jejich nadání a pomáhat jim plnit si sny. A činit tak prostřednictvím dárku je rozhodně příjemná cesta.

Tipy na levné vánoční dárky pro puberťáky

a) Předplatné streamovacích služeb

Kdo nekouká po nocích na nejnovější seriály a v playlistu nemá nejčerstvější hudební alba, jako by ani nebyl. Přístup k hudebním streamovacím platformám anebo těm filmových a seriálovým se dá pořídit za pár stovek a navíc je možné jej platit i měsíčně po malých částkách. Stovky seriálových hitů na jednom místě nebo desetitisíce volně dostupných skladeb znamenají pro našeho teenagera hodiny zábavy a navíc: kdoví, možná si tam i my sami najdeme nějaký ten seriál nebo nové hudební album pro sebe.

b) Kniha

V pubertě se populace rozdělí na vášnivé čtenáře a zaryté nečtenáře. Pro ty první je kniha jedním z nejlepších dárků, jaké vůbec mohou dostat, pro ty druhé je to tak trochu provokace. Se čtenáři je to jednoduché – pravděpodobně mají v katalozích nakladatelství vybrané knihy, které nutně potřebují, už dlouho před Vánoci. I pro druhou skupinu se však dá sehnat knižní dárek – může to být třeba komiks. Anebo kniha, která se věnuje nějakému jejich koníčku – nová kuchařka pro ty, kdo našli své místo v kuchyni; cestopis pro milovníky dálek; knižní rozhovor s oblíbeným sportovcem nebo text věnovaný ekologii, pokud se v tomto tématu náš teenager angažuje.

c) Permanentka do posilovny nebo do bazénu

Pravda, to nemusí být úplně nejlevnější záležitost, ale pokud náš puberťák pravidelně sportuje, rozhodně to vyjde levněji než platit jednotlivé vstupy, a navíc takové předplatné vydrží o dost déle než nějaký jednorázový dárek. A ještě ke všemu podpoříme mladého dospělého ve zdravém životní stylu, a to se rozhodně vyplatí.

Kino s občerstvením
Kino s občerstvením. zdroj: OpenClipart.org

d) Poukázka do kina s občerstvením

Pokud si přes rok rodina nemůže dovolit příliš utrácet, je jasné, že kulturní zážitky jdou tak trochu stranou. Návštěva kina s kamarády však patří mezi věci, které k životu potřebuje téměř každý puberťák. Proto mu lístek do kina nebo poukázka na volný vstup rozhodně udělá radost – a pokud k tomu přihodíme i předplacený popcorn, budeme rozhodně slavit úspěch.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *