Jarmark

Jarmark je označení pro výroční trh, tedy velkou jednorázovou akci hospodářského i společenského charakteru. Aby se v minulosti jarmark mohl konat, musel mít privilegia udělená vládcem. Privilegia určovala i dobu, ve které se mohl tento trh uspořádat. Délka konání byla různá – od několika dnů až po více než týden. Na rozdíl od obvyklých pravidelných trhů se zde nabízely výrobky, které nebyly běžně k dostání. Na jarmarky dojížděli trhovci i z větších vzdáleností a zakoupit bylo možno i dražší zboží (kroje, obuv, kožichy a další). Zábavu na jarmarku zajišťovali potulní komedianti, různá divadla, malíři a cirkusoví umělci. Uzavíraly se zde také různé dohody a smlouvy, ty se pak v místních hostincích zapíjely. V současnosti jsou oblíbené především vánoční jarmarky, kde se prodává nejrůznější vánoční zboží a dekorace. Jsou také místem setkání rodinných příslušníků nebo přátel.


Staroměstské náměstí v Praze

V předvánoční době se mnozí lidé zúčastňují adventních zájezdů spojených především s návštěvou vánočních trhů. Na nich se sice dají zakoupit i vánoční dárky, potraviny a dekorace, ale především jde o neopakovatelnou atmosféru, která člověka svátečně naladí a v přicházejícím vánočním shonu dodá spokojenost a klid. Vánoční trhy se konají ve většině velkých i malých měst, u nás patří k nejnavštěvovanějším vánoční trhy Praha a vánoční trhy Brno, ale známé jsou i vánoční trhy Ostrava a vánoční trhy Plzeň.

Svíčka

Vždy s příchodem předvánočního času začíná příprava na toto krásné roční období. I když je dnes období adventu poznamenáno stresem a shonem, dříve bylo chápáno zcela opačně – jako období zklidnění a počátek očekávání oslav narození Ježíše Krista. S pojmem advent si většina lidí spojuje právě adventní věnec. Tradiční vánoční věnec s adventními svíčkami se umisťoval na stůl, ozdobné adventní věnce se v současnosti věší i na dveře a zhotovují se i z dalších méně tradičních materiálů, takže v domácnostech lze nalézt i slámový nebo keramický adventní věnec.

Vánoční krb

Atmosféru blížících se vánoc tvoří i změna v jídelníčku a příprava pokrmů pro tuto dobu typických. Již v listopadu se v rodinách začíná s pečením vánočního cukroví a vánoční štoly, mnozí lidé navštěvují vánoční trhy a štólu raději zakoupí u odborníků. Pak přichází na řadu klasická vánočka a jídla určená pro štědrovečerní večeři – bramborový salát, vánoční rybí polévka, vánoční kapr či řízek nebo vinná klobása. Ten, kdo chce skutečně dodržovat tradice, určitě nezapomene na vánočního kubu.

Vánoční stromeček

Nejkrásnější svátky roku – Vánoce – se pomalu, ale jistě blíží. Je s nimi spojeno mnoho radostí, starostí, práce a povinností. Před Vánocemi je potřeba provést také spousty rozhodnutí od výběru vánočních dárků pro vaše nejbližší po výběr vánočního stromku.