Adventní věnec – symbol Vánoc


Vždy s příchodem předvánočního času začíná příprava na toto krásné roční období. I když je dnes období adventu poznamenáno stresem a shonem, dříve bylo chápáno zcela opačně – jako období zklidnění a počátek očekávání oslav narození Ježíše Krista. S pojmem advent si většina lidí spojuje právě adventní věnec. Tradiční vánoční věnec s adventními svíčkami se umisťoval na stůl, ozdobné adventní věnce se v současnosti věší i na dveře a zhotovují se i z dalších méně tradičních materiálů, takže v domácnostech lze nalézt i slámový nebo keramický adventní věnec.

Adventní svíčky jsou tradičně fialové

SvíčkyObvyklé adventní věnce na stůl jsou ozdobené čtyřmi svíčkami. Každou neděli do adventu se zapaluje jedna z nich. Tradice říká, že adventní svíčky by měly být fialové, ale záleží na celkové volbě výzdoby. Často se lze setkat se svíčkami modrými, červenými, zlatými, bílými a podobně. I adventní neděle mají svá označení – železná, bronzová, stříbrná a zlatá, ale tato pojmenování jsou pouze komerčního rázu. Moderní adventní věnec už nemusí dodržovat ani tvar kruhu a volba materiálu a dalších ozdob je velice pestrá. Někdy se místo adventního věnce používá adventní svícen.

Adventní věnec nebo vánoční svícen

Adventní svícenV době adventu lze navštívit vánoční trhy, kde si můžete adventní věnce na stůl nebo adventní věnec na dveře či vánoční svícen zakoupit, stejně jako další ozdobné vánoční předměty a potraviny. Zelené vánoční věnce se používaly jako symboly již v předkřesťanské době, ale adventní věnce v současné podobě jsou známy až od 19. století, kdy svíčky měřily dobu do Štědrého dne. Počet svíček se postupně snižoval, až se ustálil na dnešních čtyřech svících. Adventní svíčky by měly symbolizovat Kristův kříž a světové strany, jsou označovány jako světlo života. Zapalují se proti směru hodinových ručiček.

Jak vyrobit adventní věnec

SvíčkaAdventní věnec si můžete vyrobit i doma. Jako základ se většinou používá kruh ze slámy nebo polystyrénu. Na kruh se připevňuje chvojí, většinou jedle, túje, zimostráz či jiné druhy jehličnanů, které hned neopadají. Základní zelený věnec se pak dozdobuje třeba mašlemi, ořechy, sušenými plody, skořicí, šiškami a podobným materiálem. Přírodní materiály jsou tradiční, ovšem fantazii se meze nekladou a návodů, jak vyrobit adventní věnec je skutečně mnoho, využití moderních materiálů výrazně rozšířilo možnosti originálních výtvorů. Příznivci minimalistických řešení mohou zvolit i skleněný nebo keramický adventní věnec nebo dát přednost jednoduchému vánočnímu svícnu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *