Adventní trhy

Adventní trhy jsou jedním z druhů slavnostních prodejních trhů. Konají se ve velkých i menších městech na rozlehlejších veřejných prostranstvích, např. na náměstích. Většinou začínají těsně před začátkem adventu a nejnavštěvovanější jsou o adventních nedělích. Dříve se na těchto trzích prodávalo jinak těžko dostupné zboží, které bylo možno využít i jako vánoční dar, v současnosti zde zakoupíme nejen dárky, ale i vánoční výzdobu, ozdoby na vánoční strom, vánoční sladkosti, horkou medovinu nebo svařené víno a další produkty. Často jsou adventní trhy spojeny i s ukázkami tradičních řemesel nebo živými betlémy, konají se zde hudební vystoupení s vánoční tématikou a hlavně se zde mohou setkávat příbuzní i známí a společně vychutnávat vánoční atmosféru. U nás patří k nejznámějším adventní trhy v Praze, Brně, Plzni, Ostravě a dalších městech, světově proslulé jsou trhy v rakouské Vídni nebo německých městech, z nichž snad nejvýznamnější jsou vánoční trhy v Drážďanech.


Staroměstské náměstí v Praze

V předvánoční době se mnozí lidé zúčastňují adventních zájezdů spojených především s návštěvou vánočních trhů. Na nich se sice dají zakoupit i vánoční dárky, potraviny a dekorace, ale především jde o neopakovatelnou atmosféru, která člověka svátečně naladí a v přicházejícím vánočním shonu dodá spokojenost a klid. Vánoční trhy se konají ve většině velkých i malých měst, u nás patří k nejnavštěvovanějším vánoční trhy Praha a vánoční trhy Brno, ale známé jsou i vánoční trhy Ostrava a vánoční trhy Plzeň.

Svíčka

Vždy s příchodem předvánočního času začíná příprava na toto krásné roční období. I když je dnes období adventu poznamenáno stresem a shonem, dříve bylo chápáno zcela opačně – jako období zklidnění a počátek očekávání oslav narození Ježíše Krista. S pojmem advent si většina lidí spojuje právě adventní věnec. Tradiční vánoční věnec s adventními svíčkami se umisťoval na stůl, ozdobné adventní věnce se v současnosti věší i na dveře a zhotovují se i z dalších méně tradičních materiálů, takže v domácnostech lze nalézt i slámový nebo keramický adventní věnec.

Vánoční stromeček

Nejkrásnější svátky roku – Vánoce – se pomalu, ale jistě blíží. Je s nimi spojeno mnoho radostí, starostí, práce a povinností. Před Vánocemi je potřeba provést také spousty rozhodnutí od výběru vánočních dárků pro vaše nejbližší po výběr vánočního stromku.