Adventní neděle

Adventní neděle je nedílnou součástí adventu. Jedná se o období, kdy začíná církevní rok. Adventní neděle jsou čtyři, v průběhu jimi vymezené doby se lidé připravují na Vánoce jak po stránce materiální, tak duchovní. V dřívějších dobách se také držel půst, nebyly tedy dovoleny zpěvy, tanec a zábava obecně. Lidé očekávali příchod Ježíše Krista, měli se věnovat rozjímání a konání dobrých skutků. Po náročné práci od jara do podzimu přicházelo období klidu. První adventní neděle připadá na konec listopadu nebo začátek prosince a je spojena s tradicí adventních věnců se čtyřmi svíčkami. Každou adventní neděli se jedna svíčka zapaluje – nejdříve dvě fialové, pak růžová a na závěr opět fialová. Lidové označení adventních nedělí je bronzová, stříbrná a zlatá, nově byla první adventní neděle označena jako železná.


Adventní tradice a zvyky

Čtyři týdny do Vánoce. Dny jsou stále kratší, venku je mráz a pošmourné počasí, možná už dokonce padá sníh. Je to čas v roce, kdy jsou noci nejdelší a deprese se plíží snad ze všech stran. Zároveň je to ale období těšení se – křesťané očekávají příchod Ježíše Krista na svět a všichni ostatní vědí, že už brzo tu budou Vánoce, čas dárků, dobrého jídla a pohádek. V moderní době rozjasňují temnotu tohoto období barevná světýlka, žárovičky na stromcích a všeobecná výzdoba. V dobách minulých však stačily čtyři svíčky – ty, které zaplanuly na adventním věnci.

Svíčka

Vždy s příchodem předvánočního času začíná příprava na toto krásné roční období. I když je dnes období adventu poznamenáno stresem a shonem, dříve bylo chápáno zcela opačně – jako období zklidnění a počátek očekávání oslav narození Ježíše Krista. S pojmem advent si většina lidí spojuje právě adventní věnec. Tradiční vánoční věnec s adventními svíčkami se umisťoval na stůl, ozdobné adventní věnce se v současnosti věší i na dveře a zhotovují se i z dalších méně tradičních materiálů, takže v domácnostech lze nalézt i slámový nebo keramický adventní věnec.