Štóla

Štóla patří k typickým vánočním moučníkům. Stejně jako je u nás populární vánočka, nemůže v Německu chybět právě štóla. Existuje mnoho receptů na pečení tohoto produktu, každá oblast má své vlastní zvyklosti. Štóla se peče z těžšího tukového těsta, vevnitř je zapečené ovoce a ořechy a je bohatě obalená moučkovým cukrem. Většinou má tvar bochníčku, ten by měl údajně napodobovat zabalené miminko – Ježíška. Nejznámější štólou je drážďanská. Právě v Drážďanech ve 14. století byla údajně poprvé upečena, ovšem původní recept byl pouze z mouky, kvasnic a vody a bez mléka a másla. Drážďanská štóla má dokonce svou ochrannou známku a na vánočním trhu Striezelmarkt je obří štóla vezena ve slavnostním průvodu.


Staroměstské náměstí v Praze

V předvánoční době se mnozí lidé zúčastňují adventních zájezdů spojených především s návštěvou vánočních trhů. Na nich se sice dají zakoupit i vánoční dárky, potraviny a dekorace, ale především jde o neopakovatelnou atmosféru, která člověka svátečně naladí a v přicházejícím vánočním shonu dodá spokojenost a klid. Vánoční trhy se konají ve většině velkých i malých měst, u nás patří k nejnavštěvovanějším vánoční trhy Praha a vánoční trhy Brno, ale známé jsou i vánoční trhy Ostrava a vánoční trhy Plzeň.

Vánoční krb

Atmosféru blížících se vánoc tvoří i změna v jídelníčku a příprava pokrmů pro tuto dobu typických. Již v listopadu se v rodinách začíná s pečením vánočního cukroví a vánoční štoly, mnozí lidé navštěvují vánoční trhy a štólu raději zakoupí u odborníků. Pak přichází na řadu klasická vánočka a jídla určená pro štědrovečerní večeři – bramborový salát, vánoční rybí polévka, vánoční kapr či řízek nebo vinná klobása. Ten, kdo chce skutečně dodržovat tradice, určitě nezapomene na vánočního kubu.