Tipy na vánoční dárky pro malé děti. Hračky, hry, sport, převleky, knížky


S dárky pro malé děti to není jednoduché. Nechceme je ani rozmazlovat, ani u nich v pokojíčku hromadit hory nepotřebných plyšáků. Zároveň bychom ale rádi viděli radost a nadšení v dětských očích a zahrnuli děti tím nejlepším, co jim můžeme dát. Čím tedy na Vánoce potěšit předškolní dítě tak, aby mu dárek nejen udělal radost, ale zároveň byl i užitečný?

Magnetické stavebnice jsou v poslední době velmi populární
Magnetické stavebnice jsou v poslední době velmi populární. Autor: Alicja. zdroj: Pixabay

Vzdělávací hračky

Trend hraček, které mají kromě své primárně funkce i další rovinu, jež má rozvíjet dětský potenciál, je, zdá se, nezvratný a rozhodně přínosný. Děti mají radost z nové hračky a rodič je spokojený, že dělá něco pro dobrý vývoj svého potomka.

Pro malé děti kolem tří let jsou vhodné hračky, které pracují s jemnou motorikou, pomáhají dítěti, aby se rozmluvilo nebo se věnují poznávání okolního světa. Většinu dětí také zaujmou mluvící hračky, které třeba zpívají nebo recitují básničky. S nimi se děti naučí rychleji nová slova, trénují paměť a získají smysl pro rytmus.

Starší děti, třeba ty v předškolním věku, už potřebují trochu sofistikovanější hračky. Můžou to být různé stavebnice, jednodušší hlavolamy, sešity s logickými úkoly nebo knihy s prvními písmenky. Stále častěji se setkáváme s tím, že děti už ve velmi nízkém věku zachytávají slova v cizích jazycích (především angličtině). Proč to tedy nepodpořit a nesehnat hračku, která jim pomůže získat základy cizího jazyka ještě před nástupem do školy?

Šachy patří mezi nejznámější deskové hry
Šachy patří mezi nejznámější deskové hry. Autor: moritz320 zdroj: Pixabay

Stolní a deskové hry

Problémem, který se řeší ve spoustě rodin, je skutečnost, že i velmi malé děti tráví hodně času na telefonu, počítači nebo tabletu. Přitom je v hračkářstvích nebo specializovaných obchodech na výběr obrovské množství stolních a deskových her, které jsou zaměřeny i na malé děti. Řada z nich má i design s oblíbenými animovanými postavičkami nebo zvířátky, které by dítě ke hře mohly přitáhnout.

Musíme však myslet na to, že pokud dáváme dítěti nějakou hru, dáváme tak dárek a taky trochu povinnost i sobě. Musíme jít příkladem a s dítětem hru vyzkoušet a pravidelně ji s ním hrát. Získáme tak společně strávený čas a zábavu, kterou si s potomkem odloženým u tabletu jen těžko užijeme.

Kostým spidermana
Kostým spidermana. zdroj: PublicDomainPictures/Pixabay

Kostýmy a převleky

Děti milují pohádkové postavičky a fantasy hrdiny. Proč jim nedopřát, aby se na chvíli ocitly v jejich kůži? V obchodech najdeme velké množství kostýmů, které z našich miláčků udělají jejich oblíbené bytosti.  Bohužel tyto převleky nebývají zrovna levné. Nezapomínejme ale, že děti mají bohatou fantazii. Stačí jedny modré šatičky, blonďatý příčesek a korunka a hned je z naší holčičky Elsa. Pláštík přes ramena a kouzelná hůlka zase udělá ze syna Harryho Pottera. Rodiče a prarodiče, kteří umí šít, mají rovnou vyhráno. Stačí jen sledovat, jací hrdinové teď zrovna ve školce letí, a hned máme dárek, se kterým si předškoláček vyhraje dlouhé hodiny a díky kterému se alespoň na chvíli ocitne v báječném pohádkovém světě.

Dětské jízdní kolo patří k častým vánočním dárkům.
Dětské jízdní kolo patří k častým vánočním dárkům. Autor: atimedia. zdroj: Pixabay

Sportovní vybavení

Pokud je rodina sportovně založená, obvykle neminou pohybové aktivity ani děti. A co může být lepším dárkem než první kolo nebo první lyže? Samozřejmě ideálně v designu, který udělá malému sportovci radost. Ať už se tím myslí helma s mimoni, růžové kolo nebo zateplená lyžařská sukénka pro holčičky. Děti se chtějí účastnit aktivit, kterým se věnují i rodiče, a je dobré jim to dopřát co nejdříve.

Knížky s obrázky pro nejmenší děti
Knížky s obrázky pro nejmenší děti. Autor: Petra Šolajová. zdroj: Pixabay

Knížky

Pokud si děti najdou vztah ke knihám už v nízkém věku, existuje vyšší pravděpodobnost, že u nich zůstanou i později. Pro nejmenší jsou vhodné knížky s obrázky, které budou natolik kvalitně zpracované, aby se v nich dítě vyznalo a mohlo si z nich „číst“ i samo. Pro větší děti už se hodí i klasické pohádkové nebo dobrodružné knihy, které jim rodiče budou číst před spaním a posléze si je budou moci přečíst samy.

Čím dál častěji se také objevují interaktivní knihy, které se zaměřují na rozvoj dětských znalostí. Díky nim se mohou učit cizí jazyk, hodiny, roční období nebo třeba dopravní značky. Vzhledem k tomu, jak děti milují moderní technologie, je tohle rozhodně dobrá varianta. Vzdělávání je pro ně v tomto případě hrou a zábavou, od které se jen tak neodtrhnou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *