Jak pěstovat vánoční hvězdu? Jak se starat o pryšec nádherný?


Vánoční hvězdaVánoční hvězda – květina z krásnými červenými listy je v poslední době jednou z nejčastějších vánočních dekorací. Do Evropy se rozšířila z USA, kde je nesmírně populární, její domovina je však v Severní Americe, především v Mexiku. Jak se ocitla vánoční hvězda na našich štědrovečerních stolech? A jakou jí dopřát péči, aby se u nás měla co nejlépe?

Že je na téhle květině něco speciálního, o tom svědčí i její odborný název: pryšec nádherný. V Americe potom nese vznešené označení Poinsenttia. Jedná se o rostlinu z čeledi pryšcovitých a navzdory všeobecnému přesvědčení nejsou vrchní červené listy květem, ale obklopují drobné květenství na vrcholu stonku. Její hvězdicovitý tvar a netypická barva z ní učinila oblíbenou vánoční dekoraci po celém světě.

Jak se o vánoční hvězdu starat?

Je důležité dobře vybírat už v obchodě – květina by měla být na pohled zdravá, ideálně s malými květy. Zásadní je, aby byla umístěna na klidném místě bez průvanu a nepřelitá. Doma potom umístíme vánoční hvězdu na stinné místo, kde netáhne. Pryšec by rozhodně neměl stát ve vodě, stačí mu lehce vlhká půda. Pokud nám má vydržet co nejdéle, je dobré jej hnojit.

Pryšec nádherný - vánoční hvězda
Pryšec nádherný/vánoční hvězda/Poinsettia. Autor: Ondřej Šponiar. zdroj: Pixabay

Jak květinu zachovat do příštího roku?

Vzhledem k tomu, že domácí pěstování vánoční hvězdy je docela věda, většina lidí se do něj raději nepouští a kupuje každé Vánoce novou květinu. Pokud ale dodržíme několik pravidel, můžeme si uchovat vánoční hvězdu i do příštích let.

Po Vánocích je důležité pryšec důkladně seříznout a počkat do jara – jakmile je konec s ranními mrazíky, můžeme květinu vyndat ven, kde vydrží až do podzimu. Po celý rok by vánoční hvězda měla být umístěna spíš ve stinnějším prostředí a v závětří, aby ji příliš neofouklo. Měli bychom ji zalévat střídmě, přílišná zálivka jí škodí. Je také vhodné květinu pravidelně hnojit.

Pravá dřina začíná někdy koncem října. Vánoční hvězda, aby vykvetla a správně zbarvila své listy, totiž potřebuje jen omezený přísun světla. Je to zhruba osm hodin a po zbytek dne by měla být v temné místnosti nebo ještě lépe úplně zakrytá, aby k ní po tuto dobu světlo nepronikalo. Takto bychom se o ni měli starat zhruba dvě měsíce před Vánocemi – a pokud je květina zdravá a my jsme udělali všechno správně, bude vánoční hvězda na Štědrý den přesně tak krásná, jak má být.

Je také potřeba upozornit, že míza poinsettie je jedovatá, buďte proto obezřetní ohledně jejího umístění, pokud máte malé děti nebo domácí mazlíčky. Pokud dojde ke konzumaci čísti rostliny, člověk může trpět průjmem a nevolností. Latex (bělavá šťáva připomínající vzhledem mléko) rostliny může vyvolat alergickou reakci.

Vánoční hvězda (pryšec nádherný)
Pryšec nádherný/vánoční hvězda/Poinsettia jako dekorace na vánočním stromečku. Autor: Jill Wellington. zdroj: Pixabay

Proč se pryšec nádherný stal symbolem Vánoc?

Možná jen proto, že je prostě krásný. Květina svou barvou i tvarem zaujala původní mexické obyvatelstvo už hluboko v minulosti – říká se, že v Mexiku je květina spojována s krví aztécké bohyně, která měla zlomené srdce z nešťastné lásky. Je tedy vidět, že vánoční hvězda vyvolávala v lidech představy něčeho tajemného a vznešeného už od pradávna.

Nejlogičtější spojitost s Vánocemi je opět ukryta v barvě a tvaru – červená je tradičně významnou barvou v křesťanství a svým tvarem květina připomínala biblický příběh o betlémské hvězdě. V Mexiku se také rozšířila tentokrát již křesťanská legenda – chudá dívka prý neměla na Štědrý den žádný dárek, kterým by uctila novorozeného Ježíška, a tak mu alespoň natrhala kytici z trav. Když ji položila na oltář, vykvetla z trávy krásná květina s rudými listy ve tvaru hvězdy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *