Tipy na vánoční dárky pro děti, školáky do 10 let


Děti na prvním stupni obvykle nemají problém vymyslet, co by si přály od Ježíška. Rodičům z některých přání možná vstávají vlasy hrůzou na hlavě, ale zase mají aspoň z čeho vybírat. Většinou však chtějí, aby dárek kromě toho, že způsobí radost, byl i užitečný a výchovný. Přinášíme proto pár nápadů na dárky, které je vhodné začít dítěti pořizovat mezi šestým a desátým rokem věku.

Kolečkové brusle jsou častým dárkem pro mladé sportovce.
Kolečkové brusle jsou častým dárkem pro mladé sportovce. Autor: Gerhard G. zdroj: Pixabay

Kolo, brusle, lyže pro malé sportovce

Pokud jsme děti nevedli ke sportu už v předškolním věku, je načase s tím na prvním stupni urychleně začít. Pár let uběhne jako voda a potomek pojede se školou na lyžák nebo bude chtít vyrazit na táboře na cyklistický výlet. Pro první kola, lyže, brusle (ať už ty kolečkové, nebo ty zimní) je čas právě v tomhle období života.

První kuchařka potěší hlavně mladé dívky

Na prvním stupni už děti leccos umí. Proč k tomu nepřidat ještě základy vaření? Můžeme najít spoustu kuchařek určených pro děti, ve kterých autoři vybrali takové recepty, jež zvládnou i malí kuchtíci, nebo třeba zvolili pokrmy, během jejichž přípravy není třeba používat nůž nebo sporák. U vaření se dá strávit spousta času a dítě se díky specializované kuchařce učí samostatnosti i schopnosti logicky přemýšlet, plánovat a postupovat podle receptu. A navíc – pokud se mu delikatesa povede, je to hezký dárek i pro rodiče.

Divadlo - ilustrační foto.
Divadlo – ilustrační foto. Autor: Ulli Paege. zdroj: Pixabay

Lístek do divadla

Že jsou děti na prvním stupni ještě moc malé, aby vydržely sedět v divadle? Ale kdeže! Stačí jenom správně vybírat. Většina divadel, alespoň těch větších, má program i pro dětského diváka a ve velkých městech existují i divadélka specializovaná právě na děti. Obzvlášť o Vánocích lze potom najít celou řadu představení, na které se s dětmi můžeme vydat. Pokud z toho navíc uděláme událost – všichni se krásně oblékneme a třeba si dáme zákusek v divadelní kavárně, bude to pro děti zážitek, na který jen tak nezapomenou.

Pes patří mezi nejčastější domácí mazličky
Pes patří mezi nejčastější domácí mazličky. Autor: PicsbyFran. zdroj: Pixabay

Domácí mazlíček

Většina dětí začne na prvním stupni toužit po nějakém domácím zvířátku. Horší je, když chtějí domů slona nebo žraloka. Obvykle jsou přání ale mírnějšího charakteru. Křeček, kočka, pejsek, papoušek, želva nebo aspoň rybičky patří mezi zvířátka, po kterých děti nejvíc touží. Pokud vám v pořízení mazlíčka nebrání nějaké objektivní důvody (finanční, prostorové, časové, zdravotní…), je zvířátko pro dítě mezi šestým a desátých rokem vynikajícím vánočním dárkem. Chov domácího mazlíčka má pro děti nezanedbatelný přínos. Dítě se se zvířátkem především naučí zodpovědnosti a péči o někoho jiného, zároveň ho ale můžeme vyzvat, aby si o zvířeti něco nastudovalo a využít tak dárek k lekci přírodovědy. Každý živý dárek si ale dobře rozmyslete. Je to závazek někdy i na dlouhé roky a nelze ho odložit jako hračku, která dítě omrzela.

Výlet do hvězdárny nebo na interaktivní výstavu

Technicky nadané děti (a pozor, nemusí to být jen kluci!) ocení výstavy v technických muzeích, kde si mohou věci osahat nebo vyzkoušet nějaký ten experiment. Úspěch mívají u dětí vzdělávací programy zaměřené na dinosaury nebo obecně svět přírody. Naprostou většinu z nich potom zaujme exkurze do hvězdárny. Výhodou těchto zážitků je, že se během nich obvykle baví i dospělí, takže Ježíšek vlastně obdaruje úplně všechny.

Nový mobilní telefon patří k typickým vánoční dárkům pro mladé školáky.
Nový mobilní telefon patří k typickým vánoční dárkům pro mladé školáky. Autor: elcodigodebarras. zdroj: Pixabay

První mobil na prvním stupni

Sice nevidíme rádi, když děti tráví dlouhé hodiny u obrazovek chytrých přístrojů, ale ať se nám to líbí nebo ne, na prvním stupni už je pomalu čas na pořízení mobilního telefonu. Dítě se častěji vydává mimo samo mimo domov. Občas se může stát, že si bude potřebovat zavolat nebo naopak my budeme chtít zkontrolovat, kde právě je a co tam dělá. Navíc se mobily začnou čím dál častěji objevovat mezi spolužáky a kamarády. Žádné dítě nechce být poslední, kdo ještě telefon nemá. Je však bez diskuse, že rodiče musejí dohlédnout na to, k jakým účelům dítě telefon využívá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *