Boží hod


Prádelní šňůra

Vánoce jsou časem tajemna a magie. Hluboké a dlouhé noci probouzejí lidskou fantazii, a tak není divu, že se s vánočním časem pojí řada pověr a pranostik. Lidová moudra se zaměřila na většinu oblastí života a naši předkové nám tak zanechali spoustu rad, co bychom měli, anebo naopak neměli kolem Štědrého dne a na přelomu roku dělat. Zda budeme pověrám věřit a řídit se podle nich, záleží na každém. I ten, kdo si na ně nepotrpí, se s nimi může v následujícím textu alespoň teoreticky seznámit.

Adventní tradice a zvyky

Čtyři týdny do Vánoce. Dny jsou stále kratší, venku je mráz a pošmourné počasí, možná už dokonce padá sníh. Je to čas v roce, kdy jsou noci nejdelší a deprese se plíží snad ze všech stran. Zároveň je to ale období těšení se – křesťané očekávají příchod Ježíše Krista na svět a všichni ostatní vědí, že už brzo tu budou Vánoce, čas dárků, dobrého jídla a pohádek. V moderní době rozjasňují temnotu tohoto období barevná světýlka, žárovičky na stromcích a všeobecná výzdoba. V dobách minulých však stačily čtyři svíčky – ty, které zaplanuly na adventním věnci.

Slyšte, slyšte, pastuškové

Boží hod vánoční je v západní civilizaci jeden z nejvýznamnějších svátků v roce. Dnes jej spojujeme s Vánocemi, tedy s oslavami narození Ježíše Krista, které se tradičně datuje právě na 25. prosince. Pokud bychom zpět dějinami šli ještě přes křesťanskou historii, našli bychom v tomto období další velké svátky, které se vztahovaly k vítání slunce během slunovratu. Většina z nás však vnímá První svátek vánoční v tradičním křesťanském pojetí, a tak si o něm pojďme něco říct.