Venkovní vánoční dekorace


Venkovní vánoční dekoraceJiž od pradávna ve vánočním čase lidé zdobili stromky v zahradách například ovocem, ořechy, pentlemi a dalšími jednoduchými ozdobami. Tato tradice se zachovala až do dnešních časů. Venkovní vánoční dekorace se však změnily. K těm nejoblíbenějším patří dekorace světelné. Bývaly původně značně finančně náročné, vývoj však šel kupředu a dekorace jsou nyní mnohem dostupnější i levnější, takže některou z variant si může dovolit každý zájemce. Zdobí se nejen jednotlivé stromy, ale i celé zahrady, terasy a domy.

Nabídka venkovních vánočních dekorací je bohatá

Zdobit své obydlí o vánočních svátcích chce dnes každý. Moderní technologie umožňují umístění světelné výzdoby i na bytové nebo panelové domy nebo veřejné budovy. Nejedná se však pouze o osvětlení, ale také o nejrůznější řetězy, větvičky, postavičky, girlandy, vločky, rampouchy, hvězdičky a podobně. Bez bohaté výzdoby a pořádného vánočního osvětlení si dnes Vánoce neumíme představit. Venkovní výzdoba se stala nedílnou součástí vánočních tradic. Vzhledem k široké nabídce je dobré výzdobu dopředu naplánovat.

Venkovní světelná vánoční dekorace ve formě sněhuláka
Venkovní světelná vánoční dekorace ve formě sněhuláka. Autor: Lena Svensson, zdroj: Pixabay

Jak postupovat při výběru vánočních venkovních dekorací

Chcete vyzdobit svůj dům a jeho okolí vánočními dekoracemi? Proveďte nejdříve důkladnou přípravu a plánujte. Rozmyslete si, kolik dekorací chcete umístit a kam. Zvažte také finanční náročnost plánu a zvolte ty správné výrobky. Většina lidí volí světelné venkovní dekorace. Chcete-li ušetřit, zvolte dekorace doplněné LED diodami, nenáročnými na spotřebu energie. Mnoho produktů dnes funguje na solární energii, takže pokud je umístíte na správné místo, budete mít vyhráno. Například světelné řetězy s blikáním fungují zcela spolehlivě a rozsvěcí se po setmění samy. Ploty mohou oživit světelné sítě, do záhonů a kolem cest můžete umístit solární zápichy. Do modra jsou zabarvené LED krápníky, vhodné například na terasy nebo okraje střech.

Klasická vánoční lucerna
Klasická vánoční lucerna. Autor: David Keller, zdroj: Pixabay

Na vchodových dveřích by neměl chybět adventní věnec

Adventní věnec je něčím, co má na vchodových dveřích snad každá domácnost. Můžete ho zakoupit nebo si ho zhotovit sami. Klasikou je věnec z jehličí, doplněný mašlemi nebo šiškami a drobnými ozdobami. Moderní věnec může být i z jiných materiálů, například z vánočních koulí. Místo klasického kulatého věnce se věší například zvonce nebo hvězdy z proutí, dozdobené typickými symboly Vánoc. Nade dveřmi pak může ještě viset vánoční girlanda z chvojí a celou výzdobu nasvítí 3D vánoční hvězda s malou žárovičkou uvnitř. Přede dveřmi mohou stát nádoby s ozdobeným chvojím, košíky s umělými jablky a vánočními rukavicemi nebo malé sáňky s dárky nebo vánočními skřítky.

Věnec na dveřích
Věnec na dveřích. Autor: Pam30, zdroj: Pixabay

Vánoční výzdoba terasy

Vánoční terasu osvěží chvojí ozdobené světelným řetězem. Tím lze doplnit i venkovní nábytek. Do truhlíků po letničkách naaranžujte chvojí, šišky a vánoční ozdoby. I kolem truhlíků můžete umístit světelné řetězy. Ty se hodí i na zábradlí, sloupky nebo k okraji střechy. Využít lze i světelné sítě nebo tyčky, ve kterých se postupně rozsvěcují světelné diody a celek pak působí dojmem padajícího sněhu. Stejně můžete vyzdobit i balkon nebo krytou příchodovou cestu. Oblíbené jsou také holografické 3D lucerny.

Truhlíky s chvojím, světelnými řetězy a vánočními koulemi
Truhlíky s chvojím, světelnými řetězy a vánočními koulemi. Autor: congerdesign, zdroj: Pixabay

Zvířátka a postavy

V poslední době značně vzrostla obliba různých postaviček a figurek k domu i do zahrady. Některé z nich jsou svítící, jako třeba Anděl, sněhulák, sobi se sáněmi a dárky nebo srnci, jeleni, laně, králíčci a podobně. Taková venkovní dekorace prozáří celou zahradu. Populární je i inspirace Santa Clausem, kdy se na stěny a do oken umisťují postavy Santa Clause nesoucího pytel s dárky. U některých domů můžeme vidět i menší venkovní betlémy, které přitahují pozornost všech kolemjdoucích.

Santa s dárky zavěřený na zdi domu
Santa s dárky zavěřený na zdi domu. Autor: Albrecht Fietz, zdroj: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *