Vánoční pohádky pro malé i velké diváky


Vánoční pohádky jsou jednou z oblíbených vánočních tradic jak pro děti, tak pro dospělé. Ty uváděné ještě před Štědrým dnem pomáhají dětem překonat dlouhé čekání na dárky pod stromečkem, ty vánoční nás naplňují klidem a jistotou, že v pohádkách vždy zvítězí to dobré nad zlým. Pohádky k romantice Vánoc patří, i když většinu z nich již známe nazpaměť a mnohé scény bychom dokázali odrecitovat nebo zahrát sami. Nové pohádky i ty klasické Češi zkrátka milují a na Štědrý den se vždy těší jak na pohádku premiérovou, tak na ty tradiční.

Pohádky klasické i moderní

Ve vánočním čase se těšíme na nové i staré filmy, ale nejvíce právě na pohádky, které dokáží navodit správnou náladu i překvapit. Je již tradicí, že o Vánocích je vždy uvedena zcela nová pohádka české nebo zahraniční produkce. Tato tradice se dodržuje již od roku 1993. Pohádkám se věnují i ti nejlepší a nejznámější režiséři a herci považují za čest v nich hrát. Role v oblíbených vánočních pohádkách je totiž vynášejí v žebříčku popularity a jako některé postavy jsou nezapomenutelní. Které pohádky patří k nejoblíbenějším a Vánoce si bez nich neumíme představit?

S čerty nejsou žerty

Jde o veselou čertovskou pohádku, která pobaví jak děti, tak jejich rodiče. Zajímavý příběh, skvělí herci, roztomilí a zábavní čerti a krásná hudba jsou tím, co diváky zaručeně přitáhne k televizním obrazovkám.

Tři oříšky pro Popelku

Popelka Libuše Šafránkové, režie Václava Vorlíčka a muzika Karla Svobody společně s klasickým příběhem podaným i humornou formou, to je to, co k této pohádce přitáhlo nejen české diváky. Tři oříšky pro Popelku se staly celosvětově oblíbenou vánoční pohádkou. Byla natočena v koprodukci s Němci. Na zámku Moritzburg nedaleko Drážďan, kde se odehrávaly některé zámecké scény, je dokonce umístěna tematická výstava, která přitahuje velké množství návštěvníků.

Zámek Moritzburg
Pohádka Tři oříšky pro Popelku se natáčela mj. u zámku Moritzburg. Autor: Sven Lachmann, zdroj: Pixabay

Dařbuján a Pandrhola

Již klasická starší pohádka podle motivů Jana Drdy předvádí skvělé herce a zvláštní vesničku Kocandu celou ze dřeva. Příběh pobaví kompletní rodinu a některé hlášky jsou zkrátka nezapomenutelné.

Šíleně smutná princezna

Milujete písničky a známé osobnosti v komediálních rolích? Pak se určitě nezapomeňte ani letos podívat na muzikál s Helenou Vondráčkovou a Václavem Neckářem v hlavních rolích. Zlo a dobro je zde jasně pojmenováno a v této pohádce nejdete žádné nadpřirozené jevy nebo kouzla.

Zámek Bojnice
Šíleně smutná princezna se natáčela mj. na zámku Bojnice. Autor: katkaZV, zdroj: Pixabay

Pyšná princezna

Starší tradiční, ale stále milovanou a citovanou pohádkou je Pyšná princezna. Písničky a scénky z této pohádky jsou již nesmrtelné a často se k nim vracíme v běžném životě.

Panská skála
Pyšná princezna se natáčela mj. u Panské skály. Autor: Tomasz Manderla, zdroj: Pixabay

Byl jednou jeden král

Filmové zpracování původní pohádky Sůl nad zlato proslavily i vynikající herecké osobnosti Jan Werich a Vlasta Burian. Humor i některé životní pravdy jsou divákům tak blízké, že se pohádka již dlouhá léta drží mezi nejpopulárnějšími vánočními příběhy.

Hrátky s čertem

Inspirací pro tuto pohádkovou komedii byla divadelní hra. Tu připomínají i kulisy. Ztvárněn je zde známý příběh o čertovi a Káče. Známé osobnosti, sympatičtí a směšní čerti, loupežník, voják a anděl dokáží rozesmát každého, kdo se na tuto starší pohádku podívá.

Mrazík

Snad nejpopulárnější zahraniční vánoční pohádkou je u nás Mrazík. Již přes třicet let nás časem Vánoc a Nového roku provázejí Nastěnka, Ivan, Mrazík a Marfuša. I odpůrcům této pohádky uvíznou v paměti nezapomenutelné hlášky a vtíravé melodie písní. Poučení o potrestání zla je zde podáno humorným způsobem, motivy z klasických pohádek o Mrazíkovi jsou zde zasazeny do jednoduchého děje.

Děda mráz
Děda mráz, jedna z hlavních postav filmu Mrazík. Autor: Sergeev Pavel, zdroj: Wikimedia commons, licence: Public domain

Anděl páně

Novodobou vánoční klasikou se stala pohádka Anděl páně. Příběh tvrdohlavého anděla, čerta i postava Pána Boha okouzluje především děti, ale pobaví i dospělé. Natočena byla i další pokračování.

Hrad Kašperk
Pohádka Anděl páně se natáčela mj. na hradě Kašperk. Autor: Lubos Houska. zdroj: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *