Mrazík

Mrazík je oblíbeným příběhem právě o Vánocích. I když se jedná o starší sovětský film z roku 1964, neztrácí na popularitě ani v současnosti. Samotná postava Mrazíka pochází ze slovanských bájí. Ve filmu jsou jako inspirace využity i některé z klasických ruských pohádek, ovšem vlastní obsah filmu j e originální. Děda Mrazík představuje zimu, krásnou poslušnou skromnou dívku představuje postava Nastěnky, proti které stojí zlá macecha a nevlastní sestra Marfuša – zlé a sobecké osoby, které si ničeho neváží a neznají slitování. Hlavním mužským hrdinou je Ivan, zpočátku nafoukaný, později obětavý a hodný Nastěnčin ženich. K nejoblíbenějším postavám však patří baba Jaga, kterou geniálně daboval František Filipovský. Se všemi hrdiny Mrazíka se setkáváme pravidelně na Nový rok.


Vánoční pohádky pro malé i velké diváky

Vánoční pohádky jsou jednou z oblíbených vánočních tradic jak pro děti, tak pro dospělé. Ty uváděné ještě před Štědrým dnem pomáhají dětem překonat dlouhé čekání na dárky pod stromečkem, ty vánoční nás naplňují klidem a jistotou, že v pohádkách vždy zvítězí to dobré nad zlým. Pohádky k romantice Vánoc patří, i když většinu z nich již známe nazpaměť a mnohé scény bychom dokázali odrecitovat nebo zahrát sami. Nové pohádky i ty klasické Češi zkrátka milují a na Štědrý den se vždy těší jak na pohádku premiérovou, tak na ty tradiční.

Film

Málokdo si již dovede představit vánoce bez tradičních vánočních filmů nebo filmů s vánoční tématikou. Jejich typickým znakem je to, že od nich neočekáváme nic nového, žádné drama a akci, naopak se těšíme z jistoty, že jsou každý rok stejné. Chceme se pobavit, potěšit a očekáváme, že přispějí k naší spokojenosti a slavnostní atmosféře.