Tipy na vánoční dárky pro babičku


Vybírání dárků pro prarodiče je zpravidla jednou z nejtěžších vánočních disciplín. Babičky a dědečkové už během svého života spoustu věcí dostali nebo si je sami pořídili a obvykle nechtějí zatěžovat rodinu nějakými nákladnými přáními, takže si sami neřeknou, co by potřebovali. Často je tak lepší pro ně jako dárek vymyslet nějaký zážitek nebo aktivitu, která jim ukrátí volný čas.

Divadlo - ilustrační foto.
Divadlo – ilustrační foto. Autor: Ulli Paege. zdroj: Pixabay

Abonmá do divadla nebo lístek do kina

Divadelní předplatné je skvělým dárkem pro všechny milovníky kultury. Abonmá se dá obvykle předplatit na půl roku nebo na celou divadelní sezónu a držitel předplatného tak má jistotu, že se pokaždé jednou za pár týdnů podívá do divadla na nějaký nový kus. Některá divadla dokonce pro své starší abonenty vysílají i autobusy, které je dovezou až před divadlo, takže nemusejí mít strach z nějakých náročných přesunů. Podívejte se na stránky divadel ve vašem kraji a zjistěte, jestli by se jejich předplatné nedalo využít jako dárek!

Schválně, jak dlouho nebyla vaše babička v kině? Možná chodí pravidelně, ale spousta starších dam byla v kině naposledy za svobodna, v lepším případě s dětmi. Odpoledne strávené v kině na nějakém dobře vybraném filmu tak může být vítaným zpestřením a novým zážitkem po mnoha letech.

Wellness - ilustrační foto.
Wellness – ilustrační foto. Autor: Nico H. zdroj: Pixabay

Relax v lázních nebo wellness

Pokud si můžete dovolit uvolnit na dárek pro prarodiče větší prostředky, je dobrým řešením zaplatit jim například čtrnáct dní v léčebných lázních nebo oddych v nějakém wellness hotelu. Léčebné kúry, horká voda a celkový relax určitě prospějí každému, nota bene člověku, který už má svůj věk.
Vybírejte takový balíček, který bude vaší babičce (nebo oběma prarodičům, pokud je pošlete spolu) vyhovovat. Nemají už tolik odvahy na daleké cestování? Vybírejte lázně co nejblíž jejich bydliště. Neradi tráví dlouhý čas mimo domov? Zvolte balíček, který zahrnuje jen pár dnů. Zvládnou ještě náročnější lázeňský program, nebo pro ně bude lepší vybrat nějaké volnější wellness? Mají rádi kulturu? Pak je vhodné zvolit nějaké větší lázeňské město, jehož součástí je i kolonáda, večery s hudbou nebo třeba taneční vinárny otevřené pro lázeňské hosty.

Ilustrační foto vnouče s prarodiči
Ilustrační foto vnouče s prarodiči. Autor: Charlotte Govaert. zdroj: Pixabay

Čas strávený s vnoučaty

Naprostá většina babiček se velmi těší na vnoučata. O to víc je potom mrzí, pokud mohou trávit s vnoučaty jen minimum času – třeba kvůli vzdálenosti, která mladou rodinu od prarodičů dělí. Společným dárkem pro děti i prarodiče se dají zabít dvě mouchy jednou ranou. Vymyslete pro dítě nějaký program – návštěvu zábavního parku, muzea s interaktivními prvky, výlet do přírody nebo třeba jen do zoo – a vezměte babičku na výlet sebou. Podívá se tak do jiného prostředí a zároveň stráví hodnotný čas s rodinou a milovanými vnoučaty. To vypadá jako skvělý dárek!

SuDoKu
SuDoKu. Autor: Gerhard G.. zdroj: Pixabay

Knížky, křížovky, sudoku a stolní a počítačové hry

Pokud babička není zrovna aktivní typ a mezi lidi už se jí moc nechce (nebo třeba nemůže ze zdravotních důvodů), nabízí se jako jedna z variant tak trochu klasické dárky: knížky, předplatné novin nebo časopisů, křížovky nebo sudoku. Na takovém dárku není vůbec nic špatného a pokud se člověk babičce trefí do vkusu, určitě tím nic nezkazí.

Trochu odvážnější možností je zkusit podarovat prarodiče nějakou moderní stolní hrou. Obzvlášť pokud se starší lidé vídají s přáteli, může být stolní hra tím, co zkvalitní jejich společně strávený čas. Ještě netypičtější je potom jako dárek pro seniora počítačová hra, ale pokud vaše babička umí zacházet s počítačem, není důvod, proč by na něm nemohla i hrát hry – a možná vás zaskočí, jak moc ji to nakonec chytí. Na trhu navíc existují hry, které jsou upravené pro seniory tak, aby jim pomáhaly trénovat paměť nebo třeba jemnou motoriku, která může být zhoršená věkem nebo nemocí, takže takové hraní na počítači nakonec přináší i nějaký zdravotní užitek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *