Recept na dobrou domácí vánočku


Vánočka je tradičním druhem pečiva, který by neměl chybět na žádném vánočním stole. Ať už ji máte rádi s marmeládou, s máslem nebo jen tak samotnou, Vánoce by bez ní nebyly úplné. Spousta lidí má z domácího pečení vánočky trochu strach, ale není třeba se obávat. Na přípravě těsta není nic složitého a i to pletení se nakonec vždycky nějak zvládne.

Tradiční česká vánočka
Tradiční česká vánočka. Autor: (c) Lukáš Rytíř

Budeme potřebovat:

350 g hladké mouky

150 g polohrubé mouky

půl kostičky droždí

80 g cukru krupice

250 ml mléka

120 g másla

3 žloutky

špetku soli

Mouka a vejce patří k základním surovinám pro přípravu těsta na vánočku
Mouka a vejce patří k základním surovinám pro přípravu těsta na vánočku. Autor: Bruno /Germany, zdroj: Pixabay

Další suroviny:

rozinky máčené v rumu

kandované ovoce

plátky mandlí

vejce na potření

Rozinky nesmí na vánočce chybět.
Rozinky nesmí na vánočce chybět. Autor: Håkan Stigson, zdroj: Pixabay

Postup:

Smícháme obě mouky a do důlku uprostřed nalijeme část lehce ohřátého mléka, do kterého rozdrobíme droždí a necháme vzejít. Přidáme cukr, sůl, zbytek mléka a žloutky a začneme těsto zpracovávat. Postupně přidáváme rozpuštěné máslo. Nakonec do těsta přidáme i pochutiny, které jsme si vybrali – rozinky, kandované ovoce či mandle. Vypracujeme hladké těsto, mísu zakryjeme a těsto přesuneme do tepla, kde ho necháme zhruba hodinu kynout.

Vykynuté těsto si vyklopíme na pomoučněnou plochu a rozdělíme na tolik částí, z kolika pramenů chceme vánočku plést. Nejjednodušší je její výroba ze tří pramenů. Tři stejně dlouhé prameny položíme vedle sebe a nahoře je spojíme k sobě. Poté na střídačku překládáme vždy jeden krajní pramen přes prostřední – vezmeme pravý krajní pramen a přeložíme přes prostřední, následně vezmeme levý a znovu jej přeložíme přes ten uprostřed. Pokračujeme, dokud není vánočka zcela zapletená.

Ještě než vánočku začneme péct, necháme ji ještě alespoň půl hodiny kynout. Vánočku potřeme rozšlehaným vejcem a můžeme ji posypat plátky mandlí. Pečeme na 170 °C zhruba tři čtvrtě hodiny.

TIP 1

Na internetu se dá nalézt řada videí, jak vánočku zaplétat – můžeme ji uplést ze dvou pramenů, ti nejzručnější se potom mohou pokusit o vánočku ze sedmi, osmi či devíti pramenů.

TIP 2

Pokud máte ze zaplétání vánočky opravdové obavy, nebo zkrátka víte, že se vám to jen tak nepodaří, můžete si pomoct formou na vánočku – dá se sehnat v každých domácích potřebách. Vánočka bude vypadat tak, jak má, a přitom stačí jenom nalít těsto do formy.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *