Alkohol jako vánoční dárek pro muže, tatínky i obchodní partnery


V naší společnosti se ustálil zvyk přinést sebou na návštěvu nějakou tu láhev. Považuje se to spíše za zdvořilost než vyloženě za dárek. Existuje však celá řada variant, jak darovat alkohol tak, aby to působilo luxusně a obdarovaný se necítil uražen, ale naopak získal skvělý zážitek. Pojďme se na některé z nich podívat.

Ochutnávka vín
Ochutnávka vín. Autor: Lori Lo zdroj: Pixabay

Řízená degustace: společenský i gastronomický zážitek

Oblíbenou kratochvílí posledních let se stávají řízené degustace. Ochutnávat se dá kdeco – od čokolád přes kávu až po sýry, ale my se v tomto článku budeme věnovat vínům a rumům.

Vinné degustace jsou tradičnější a řada z nás už nějakou někdy absolvovala. Za velmi oblíbené se dají považovat degustace přímo ve sklípku nebo vinařství, které s sebou jako bonus nesou i dokonalou atmosférou. Ochutnávku vín však lze absolvovat i v některých restauracích, které je pořádají nejen pro své zákazníky, ale třeba i jako součást nějaké odbornější přednášky.

Skutečné milovníky vín určitě zaujme degustační menu každoročně pořádaného Salonu vín ve Valticích. Porota na Salonu vín vybírá z několika stovek českých a moravských vín ta nejlepší. Právě z nich se potom skládá ochutnávka v expozici otevřené po celý rok.

S rozmachem zahraničních rumů na našem trhu začaly vznikat i speciální degustace pro milovníky tohoto nápoje. Nejčastěji se ochutnává 5 – 10 vzorků a degustace buď může být promyšlena a připravena profesionály, nebo přizpůsobena chutím a přáním hosta, který už ví, co od rumu chce. Samozřejmostí je spojení chuťového zážitku se zajímavými informacemi o rumech a jejich historii a společenský zážitek, který se s degustací pojí.
Koronavirová krize potom přinutila podniky, které degustace nabízely, i improvizovat. Řada z nich dnes nabízí i on-line degustace. Specializovaná firma doručí degustační vzorky až k obdarovanému domů. On se potom připojí k videokonferenci a zatímco v pohodlí domova ochutnává ty nejlepší produkty, poslouchá výklad nebo diskutuje s ostatními účastníky o jednotlivých vzorcích.

Karibské rumy a čokoláda, to jde dohromady!
Karibské rumy a čokoláda, to jde dohromady! zdroj: Pixabay

Rum a čokoláda – dokonalá kombinace

Na trhu se dají najít speciální edice rumů, k nimž jejich výrobci vybrali i perfektně pasující čokoládu. Vzhledem k tomu, že takhle spárované produkty se objevují nejčastěji u exkluzivních značek, nabízí se jako luxusní dárek pro někoho, koho chceme ohromit.

Jen si to představte: jakmile se kousek čokolády začne na jazyku rozpouštět, zapijeme jej douškem lahodného rumu – všechny chutě se náhle propojí a vznikne naprosto originální chuťový zážitek. Není tohle dárek, který si naši blízcí rozhodně zaslouží?

Pivní set s výběrem zahraničních vín
Pivní set s výběrem zahraničních vín. Autor: Leticia Bucker Lele zdroj: Pixabay

Pivní edice

Řada pivovarů, a to i těch malých a specializovaných, vyrábí nejen před Vánoci speciální dárkové sady, které mají zaujmout především milovníky a znalce piva. Výběr je velmi různorodý. Od ochucených piv přes silné speciály až po zahraniční piva. Právě cizozemskými pivy je tvořena nabídka dárkových setů nejčastěji.

Zároveň se dají na trhu najít i balíčky, které kombinují pivní speciály s něčím dobrým k zakousnutí. Třeba s paštikami, chipsy nebo nakládanými papričkami. I takový balíček, pokud je vkusně vytvořený a obsahuje ty nejlepší chutě, může být skvělým dárkem.

Výběr francouzských vín
Výběr francouzských vín. Autor: Carabo Spain zdroj: Pixabay

Vína ze slavných zahraničních oblastí

Rozhodně zaujmout může i dárek tvořený víny z tradičních zahraničních vinařských oblastí. Jistě se nám vybaví Bordeaux a jeho vína, která vešla do historie jako burgundská. Znalci rozhodně ocení i italská vína. Například Barbaresco, piemontské Barolo nebo toskánské Nobile di Montepulciano. Originálním dárkem pak mohou být vína z méně známých a obvyklých oblastí, která ovšem překvapí a vyniknou svou netypickou chutí. Co takhle vyzkoušet třeba vynikající makedonská nebo gruzínská vína?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *