Umělé vánoční stromky a jejich přednosti i nedostatky


Vánoční stromeček

S blížícím se prosincem musíme řešit řadu věcí. Nakupování dárků, pečení cukroví, úklid a samozřejmě výzdobu. Snad nejznámějším symbolem Vánoc je ozdobený a osvětlený vánoční stromek. Mnozí lidé si kladou otázku, zda zůstat u tradičního živého stromku, nebo si pořídit stromek umělý. Klasický živý vánoční stromek krásně voní a připomíná krásu přírody. Umělý stromek vás zase nebude obtěžovat opadávajícím jehličím a poslouží vám mnoho let. Pro jakou variantu se tedy rozhodnout?

Živý vánoční stromek je klasika

Řezané vánoční stromky nebo zasazené v květníku jsou ozdobou Vánoc již od 16. století. Pěstují se na místech určených speciálně pro péči o ně. Rostou zde i 12 let. Během růstu probíhá i jejich tvarování, pěstitelé chtějí dosáhnout pravidelných tvarů a patřičné hustoty. Často se k nám dovážejí z ciziny, čemuž odpovídá i jejich cena. Pokud chcete být šetrní k životnímu prostředí a přesto mít živý vánoční stromek, podívejte se při nákupu na cedulku, odkud stromek pochází, a dejte přednost těm domácím, které nemusely cestovat přes půl kontinentu.

Živé vánoční stromky
Živé vánoční stromky připravené k prodeji v obchodním centru. Autor: PublicDomainPictures, zdroj: Pixabay

Alternativní umělé vánoční stromky si rychle získaly oblibu

Byli byste rádi, kdyby vám vánoční stromek vydržel více let a nemuseli byste tak jeho opadanou kostru skládat k popelnicím? Můžete si zakoupit vánoční stromek v květináči, po Vánocích ho pak přesadit na zahradu a radovat se z jeho dalšího růstu. Při přesazení mu však musíte věnovat péči a otužit ho, jinak by povánoční dobu nemusel přežít.

Jiným řešením je umělý stromek, dnes vyráběný z plastů. Ten je používán od 20. století. Náhrady živých stromků však byly známé již mnohem dříve. Ve Spojených státech se používaly dřevěné pyramidky se svíčkami již v 18. století. První skutečné umělé vánoční stromky se objevily v Německu v 19. století. Materiálem pro jejich výrobu bylo husí peří. To se barvilo zelenou barvou, aby co nejvíce připomínalo pravý vánoční stromek. Z Německa se tato podoba umělého vánočního stromku rozšířila i do zámoří.

Oblibu si získaly i stromky z jiných materiálů, například z hliníku, ale masové rozšíření umělých vánočních stromků přišlo až s těmi plastovými. V současné době je možno vybírat z bezpočtu variant, které dokonale napodobují různé druhy živých vánočních stromků. Je možné zakoupit i stromek, jehož součástí  je i osvětlení.

Ozdobený umělý vánoční stromeček
Umělý vánoční stromeček je z větší dálky k nerozeznání od živého. Autor: Rosalia Ricotta, zdroj: Pixabay

Šetrnost umělých stromků k životnímu prostředí je sporná

Často se říká, že nahrazení živého stromku umělým šetří přírodu a prospěje životnímu prostředí. To však není zcela pravdivé tvrzení. Umělé vánoční stromky se musí vyrobit, přičemž se spotřebovává nejen velké množství kyslíku, ale také základního materiálu, plastu. A samotné PVC se vyrábí z ropy. Umělé vánoční stromky navíc mohou obsahovat i další příměsi, včetně toxických látek a třeba těžkých kovů. Navíc je potřeba myslet i na jejich likvidaci, až jednoho dne doslouží. Na druhou stranu zase každý rok ušetříte živý jehličnan a určitě oceníte to, že o Vánocích nebudete každý den uklízet hromady opadaných jehliček.

Umělý stromeček
Větvičky umělého vánočního stromku s ozdobami Autor: Cesar Abud, zdroj: Pixabay

Umělý vánoční stromek s řadou výhod

Tradiční symbol Vánoc by určitě neměl v domácnosti chybět. Rozčiluje vás však neustále se vyskytující jehličí na všech možných i neočekávaných místech? Netěšíte se na likvidaci vánočního stromku a nevzhledné hromady u odpadových nádob v povánočním čase? Pak je řešením pořízení umělého vánočního stromku. Proč upřednostnit umělý stromek před živou variantou?

  • Umělé vánoční stromky dokonale napodobují stromky živé, ať se jedná o smrky, borovice, jedle nebo další jehličnany. Kvalitní výrobek lze od skutečného stromku těžko rozeznat.
  • Z umělého stromku neopadává jehličí, takže odpadají starosti s neustálým úklidem. Nevoní sice jako živý stromek, ale nepíchá a vydrží mnohem déle, takže si ho můžete nechat tak dlouho, jak budete chtít.
  • Součástí většiny umělých stromků bývá také sladěný stojan, do kterého lze stromek lehce nainstalovat a pak ozdobit. Postavení a zdobení je tak mnohem snadnější.
  • Umělý stromek může vydržet po mnoho let. Po odstrojení ho lehce složíte a uchováte do příštích Vánoc. Zachová si svou krásu a vy tak nebudete muset o každých Vánocích shánět nový.
  • Obrovskou předností tohoto stromku je skladnost. Větve složíte ke kmeni a stromek v krabici uklidíte na půdu, do komory nebo pod postel.
  • Větvičky umělého stromku lze tvarovat a upravit si tak stromek přesně do takové podoby, která se vám hodí. Je rovný, stabilní a není ho potřeba nějak zajišťovat.
  • Umělý vánoční stromek je bezpečný. Kvalitní stromky se vyrábějí z takových materiálů, které nejsou hořlavé.
Detail umělého vánoční stromku
Detail větviček umělého vánoční stromku. Autor: StockSnap, zdroj: Pixabay

Investice do umělého stromku se vám navíc vrátí. Živé vánoční stromky nejsou zrovna levné, a kdybyste je každý rok kupovali znovu, utratíte mnohem více.

Nejste omezováni pouze klasickou barvou

U umělého vánočního stromku nemusíte zůstat pouze u zelené barvy. Na trhu je celá škála barev, bílá, azurová, růžová, zlatá, stříbrná a další. Zelené větvičky mohou být ozdobeny imitací sněhu. Některé stromky se prodávají i s dekoracemi nebo osvětlením, takže s nimi nebudete mít vůbec žádnou práci. Malé umělé stromky se používají i jako dekorativní prvek v kancelářích, halách nebo předsíních domácností. Velice efektní jsou v kombinaci s LED dekoracemi a třeba svítící hvězdou umístěnou na špici stromku. Naprosto věrnou kopií živého stromku jsou umělé stromky v provedení 3D.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *