Vídeňský punč

Vídeňský punč je oblíbeným nápojem návštěvníků vánočních trhů ve Vídni a v Rakousku vůbec. Jedná se o alkoholický nápoj určený k zahřátí. Vyrobit si ho lze i doma a posílit tak vánoční atmosféru klidu a pohody. Podle původního receptu je nutno použít tři čtvrtě litru vody, 500 ml bílého vína, 125 ml rumu, 250 g cukru, citron, pomeranč, skořici a hřebíček. Vodu, šťávu z citrusů, koření a cukr je potřeba smíchat a pomalu přivést k varu. Poté se přidá víno a rum a vše se ještě malou chvilku vaří. Vídeňský punč se nalévá do sklenic a servíruje se ozdobený plátkem pomeranče či citronu. K němu je možno přikusovat perník, vánoční cukroví, štolu nebo jiné sladkosti.


Tradiční vánoční punč

K dotvoření vánoční atmosféry jistě patří i voňavý nápoj, který zahřeje – vánoční punč. O Vánocích mu dáváme přednost před jinými podobnými nápoji, jako je například svařené víno nebo grog. Originální kořeněná vůně punče dokáže vyvolat zvláštní náladu, která je s tímto svátečním časem tradičně spojována. Existuje mnoho druhů punčů v různých variantách. V té klasické bývá alkohol, rum, víno, gin či jiná lihovina. Nealkoholické punče se vaří s čajem nebo se v nich kombinují ovocné šťávy, takže je mohou pít i děti.

Staroměstské náměstí v Praze

V předvánoční době se mnozí lidé zúčastňují adventních zájezdů spojených především s návštěvou vánočních trhů. Na nich se sice dají zakoupit i vánoční dárky, potraviny a dekorace, ale především jde o neopakovatelnou atmosféru, která člověka svátečně naladí a v přicházejícím vánočním shonu dodá spokojenost a klid. Vánoční trhy se konají ve většině velkých i malých měst, u nás patří k nejnavštěvovanějším vánoční trhy Praha a vánoční trhy Brno, ale známé jsou i vánoční trhy Ostrava a vánoční trhy Plzeň.