Jmelí

Jmelí je typická poloparazitická rostlina, která je nerozlučně spojena s obdobím vánočních svátků a v této době ji lze v různých podobách najít v každé domácnosti. Se jmelím jsou spojeny i legendy, pověsti a pověry. Podle nich je jmelí symbolem lásky, štěstí, odvahy a pohody. Podmínkou jeho kouzelného působení je však to, že musí být darováno, ne zakoupeno. Na Štědrý den je dovoleno líbat se pod jmelím s kýmkoli, komu přejete štěstí. Podle historie mělo být jmelí dřevem, ze kterého byla vyřezána Ježíškova kolébka, a z téhož stromu byl pak vyroben kříž, na kterém byl Ježíš ukřižován. Pro strom to byla taková hanba, že se proměnil na malé keříky parazitující na jiných rostlinách, ale dopřál štěstí těm, kteří pod ním procházeli. Jmelí se používá i jako lék, užívat se musí opatrně, protože je také jedovaté. O Vánocích se používá k výzdobě v přírodní podobě nebo obarvené na stříbrnou či zlatou barvu.


Cesmína

K časům vánočním patří zvyk vyzdobit svá obydlí také typickými vánočními rostlinami. Každá z těchto rostlin má svůj význam, všechny by však měly přispívat ke klidu a pohodě, které k vánočním svátkům neodlučitelně patří. Výzdobu mohou tvořit třeba typická vánoční hvězda, jmelí, cesmína, vánoční kaktus nebo brambořík.

Adventní tradice a zvyky

Český národ má velké množství vánočních zvyků a tradic. Nejedná se pouze o komerční a církevní zvyklosti, ale i lidové obyčeje a zvláštní tradice rodinné. Některé z nich jsou spojené již s předvánočním časem, jiné přímo se svátečními dny a štědrovečerní večeří. Adventní věnce, věšení jmelí, stolování, koledy a obyčeje spojené s pověrami se ve většině rodin alespoň zčásti dodržují a dělají z Vánoc zcela jedinečný svátek.