Skleněné vánoční ozdoby


Skleněné vánoční ozdoby

Ve vánoční výzdobě bytu či domu nesmí chybět ozdobený vánoční stromek. Hledáte ozdoby, které by byly elegantní, tradiční, ale současně moderní? Právě takové jsou vánoční ozdoby ze skla. Jejich křehkost a originální malba přispívají k příjemné atmosféře vánočního času. Ruční výroba, jejíž postup patří k historii sklářského řemesla, zaručuje jejich jedinečnost. Vybírat si můžete mezi klasickými koulemi nebo baňkami, olivkami, zvonečky i nově vytvářenými tvary v celé škále barev.

Skleněná koule vyplněná silonovými vlákny
Skleněná koule vyplněná silonovými vlákny. Autor: pholies, zdroj: Pixabay

Ozdoby se zvláštní historií

I když jsou u nás vánoční skleněné ozdoby vyráběné již od poloviny 19. století, nebyla jejich výroba příliš rozšířená. Skláři se věnovali jiným produktům, určeným především pro export a vánoční ozdoby pro ně nebyly atraktivní a výnosné. Tento typ ozdob byl oblíbený především v Německu, kde se také více rozšířila tradice vánočních stromků a jejich zdobení. Obrat nastal na začátku 20. století, kdy české skláře vytlačovala z mezinárodního trhu japonská konkurence. Sklady byly plné hotového materiálu, pro který se nenašel odbyt. Záchranou se stal nápad vyrábět z tohoto zboží vánoční ozdoby a díky tomu zůstalo zachováno mnoho pracovních míst. V době krize však poklesl zájem i o tyto výrobky. Na podnět státu se skláři nechali inspirovat Německem a české foukané skleněné vánoční ozdoby se staly světovým pojmem.

Skleněná průhledná ozdoba s výplní uvnitř
Skleněná průhledná ozdoba s výplní uvnitř. Autor: Annette Meyer, zdroj: Pixabay

Jak se vyrábějí skleněné vánoční ozdoby

Naprostá většina skleněných ozdob se tradičně vyrábí ručně. Skláři pracují s baňkami, které se nahřívají na otevřeném ohni a pak se vyfukují do požadovaného tvaru. Jedná se o velmi náročný proces, kterému se skláři dlouhou dobu učí a další čas zabere výuka umění vyfouknout určitý počet ozdob za daný čas. Netradiční tvary se pak vyfukují do forem. To je ještě těžší, protože je nutné odhadovat přesnou sílu fouknutí. Vyfouknutá ozdoba pak dále pokračuje ke zdobení a ke konečné úpravě.

Sklář vyrábí vánoční ozdobu
Sklář vyrábí vánoční ozdobu. Autor: campbellstogether, zdroj: Pixabay

Ozdoby průhledné, zrcadlové i třpytivé

Vánočních skleněných ozdob je na výběr ohromné množství, takže si každý může zvolit podle svého vkusu. Průhledné ozdoby s jednoduchým ručním malováním jsou symbolem luxusu a elegance, nejoblíbenější jsou ale ozdoby se zrcadlovým efektem. Ten se vytváří při stříbření. Ozdoba po namočení do barvy zůstane neprůhledná, zrcadlový efekt se tvoří uvnitř ozdoby a ta i přes barvu odráží trochu zkresleně své okolí jako zrcadlová plocha. Zrcadlová barevná ozdoba se pak může ještě dále dekorovat. Typické jsou ornamenty, vločky sněhu, hvězdičky, zvonečky a další. Na závěr se ozdoby opatřují posypem stříbrným, barevným nebo skleněným. Ten dokonale přilne a ozdobu pak čeká už jen závěrečná úprava – odříznutí pomocné trubičky a osazení kovového závěsu.

Skleněné vánoční ozdoby různých tvarů
Skleněné vánoční ozdoby mohou mít různé tvary. Autor: Hans Braxmeier, zdroj: Pixabay

Skleněné vánoční ozdoby nabízejí celou škálu použití

Skleněné vánoční ozdoby jsou krásnou dekorací nejen na vánočním stromku, můžete je využít i při tvorbě vánočních adventních věnců, k zavěšení jako samostatné dekorace i jako součást větších celků. Děti jistě ocení výzdobu pokojíčků, zvláště pokud do nich umístíte ozdoby ve tvaru figurek, panáčků či zvířátek. Krásné jsou i skleněné ozdoby na chvojí, kterým ozdobíte krytý vchod do domu. Tento druh ozdob zůstává v domácnostech tradičním a nezastupitelným, i když je mnohdy nahrazován dovozovými umělými ozdobami z asijských zemí.

Skleněná ručně malovaná vánoční ozdoba
Skleněná ručně malovaná vánoční ozdoba. Autor: 5598375, zdroj: Pixabay

Když se skleněná ozdoba rozbije

Ne nadarmo se foukané skleněné ozdoby nazývají křehkou krásou. Jsou skutečně křehké, a tak není žádným divem, když se i při sebelepší péči rozbijí. Vyvstává pak otázka, kam s jejich střípky? Vzhledem k tomu, že sklo není čisté a obsahuje různé příměsi, nepatří do odpadové nádoby na sklo. Kovové háčky můžete vhodit do kontejneru na kov, ale střípky patří buď do směsného odpadu, nebo k odvezení do sběrného dvora společně s dalšími zvláštními druhy odpadu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *